Očami psychológa: Záleží na počte ľudí, s ktorými sme spali?

Očami psychológa: Záleží na počte ľudí, s ktorými sme spali?
Optimálny počet sexuálnych partnerov neexistuje. Niekto má jedného partnera celý život, iný ich vystrieda niekoľko. Nie všetci totiž máme vlohy pre dlhodobú párovú väzbu. A sú aj takí, ktorí tvoria partnerské zväzky iba v čase zaľúbenosti. Keď toto obdobie pominie, hľadajú ďalej. Pre niekoho je kvalita sexuálneho života prioritou, preto si nevie predstaviť žiť s niekým dlhodobo bez toho, aby si ho „nevyskúšal" aj po tejto stránke. Prečo je pre niekoho táto otázka dôležitá a niekto jej nevenuje ani štipku pozornosti?

Rozpáľte ho cez mobil: TOTO sú vraj najsexy a najvzrušujúcejšie smajlíky

Jedni vravia, že je to nepodstatná otázka
Niektorí ľudia si myslia, že je zbytočné žiadať partnera o odpoveď na otázku, s koľkými ľuďmi spal predtým, než sa spoznal s vami. Argumentujú, že to nemá s vami nič spoločné. Podľa nich je počet predchádzajúcich sexuálnych partnerov irelevantný. Číslo, ktoré sa dozviete, vás môže iba zbytočne rozrušiť. Ak je vysoké, začnete sa obávať a podceňovať, ak bude nízke, budete zbytočne pochybovať o jeho šikovnosti. Dôležité je, ako sa správate po tom, keď sa z vás stane pár. Čo bolo predtým, je každého súkromná vec.

Chlapi fakt nevedia, čo chceme: TAKTO mu to poviete jasne a bez nátlaku

Druhí vravia, že je to veľmi dôležitá otázka
Títo ľudia argumentujú, že zvláštne a irelevantné by bolo, keby žiadali mená ľudí, s ktorými partner predtým spal a tieto informácie by chceli zneužiť. Ale, ak sa pýtajú len na počet, je to vhodné a v poriadku. Podľa nich je dôležité vedieť, že partner napríklad predtým spal iba s jednou osobou, pretože to o ňom veľa prezrádza. Môže to znamenať, že sa intímne zbližuje iba s ľuďmi, s ktorými má záväzný vzťah. Na druhej strane, ak spal s tridsiatimi ženami, odkrýva to jeho neschopnosť vytvoriť si dlhodobú párovú väzbu, a tiež prezrádza, že kladie dôraz na telesný pôžitok.

Dôležitá je motivácia, prečo to chceme vedieť
Poznať počet sexuálnych partnerov svojho aktuálneho partnera môže mať rôzne dôvody. Niekto to chce vedieť, lebo ho zožiera žiarlivosť. Ak vám záleží na zdraví, chcete to vedieť, pretože nechcete riskovať nakazenie pohlavnými prenosnými chorobami. Človek, pre ktorého je dôležité a prirodzené mať sex až po svadbe túži po niekom, kto vyznáva rovnaké hodnoty. Niekto si zase myslí, že čím viac partnerov niekto vystriedal, tým lepší je v sexe.

Tvária sa ako hetero, ale... 20 celebrít, ktoré si to rozdali aj s rovnakým pohlavím

Viac partneriek sa nerovná lepšia kvalita
Ocitli ste sa v posteli s mužom, ktorý vystriedal viac mileniek a očakávate, že bude doslova posteľový umelec? Radšej svoje nádeje trochu skroťte. Počet sexuálnych partnerov nemusí byť priamo úmerný jeho výkonnosti, talentu či veľkosti penisu. To, aký je človek v sexe, závisí od mnohých ďalších faktorov. Niekedy je priveľa sexuálnych partnerov skôr na škodu ako na úžitok.

Zvádzanie bez slov: 8 sexy pohybov, ktoré zaručene zaberú

Čo prezrádza počet sexuálnych partnerov?
Samotné číslo neprezrádza nič. To, že niekto mal päť alebo pätnásť partnerov ešte nič nehovorí o kvalite toho človeka. O jeho vlastnostiach, správaní, motivácii či hodnotách. Nevieme, čo sa skrýva za týmto číslom a v akých situáciách k týmto sexuálnym skúsenostiam došlo. Na druhej strane aj samotné číslo môže prezradiť, či daný človek má problém k niekomu sa dlhodobejšie zaviazať, možno nemal vzor u rodičov v rámci partnerskej súdržnosti a vernosti, možno odpojil svoje emócie od vzťahov, čo mu umožňuje ľahko sa pohybovať od jedného partnera k druhému. Napriek tomu, kým daného človeka nespoznáme a nepochopíme jeho motiváciu, môžeme sa o všetkom iba domnievať. Najdôležitejšie je zdravie, osobnosť a serióznosťDôležitejšie ako samotný počet sexuálnych partnerov je, ako k celej záležitosti človek pristupuje. Či mu ide len o vlastné potešenie a uspokojenie a je mu ukradnuté ako sa cíti ten, kto mu poslúžil ako rýchlovýťah jeho ega alebo sa v každom vzťahu, hoci ich bolo z vášho uhla pohľadu viac ako dosť, snažil správať seriózne a zodpovedne voči vášmu zdraviu i emóciám. Napríklad dvaja muži môžu mať obaja po dvadsať sexuálnych partneriek, ale kvalita ich vzťahov je diametrálne odlišná. Jeden je „mačo", ktorému ide len o to, aby dostal babu do postele, no druhý hľadá svoju „princeznú", motá sa zo vzťahu do vzťahu, snaží sa byť korektný, ale nevychádza mu to. Počet sexuálnych partneriek majú rovnaký, ale ich zákulisie je odlišné. Preto treba klásť dôraz na iné hodnoty a prvky správania ako na samotný počet sexuálnych partnerov či partneriek.

Autor: Radomír
Zdroj foto: Shutterstock


Super TEST! Vyberte si nočné pochúťky a zistite, kto je vaša spriaznená duša
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac