Odborníčka radí: Ako si vybrať správnu antikoncepciu?

Odborníčka radí: Ako si vybrať správnu antikoncepciu?
Dnešný trh je už natoľko moderný, že ak sa chcete chrániť pred neželaným tehotenstvom, nemáte k dispozícii len tabletky či výpočet plodných a neplodných dní. Môžete si vybrať z neuveriteľných možností, záleží len na vás. Je však ťažké pre niečo sa rozhodnúť, ak nemáme informácie. Zorientovať sa v nich nám pomohla pôrodná asistentka Mgr. Barbora Vörösová.

Tabletky
Pre túto formu sa zväčša rozhodujeme najčastejšie, avšak, nie každému vyhovuje denné užívanie. „Výhodou tabletiek je, že ženy majú vyrovnanú hladinu hormónov, pomáhajú pri liečbe akné, regulujú menštruačný cyklus. Navyše, počas menštruácie ženy zvyknú slabšie krvácať a zmierňujú sa nimi aj menštruačné bolesti," uvádza do témy Barbora. Skôr ako sa pre túto formu rozhodnete je nutné pred prvým nasadením gynekologické vyšetrenie. Majú jednoduché použitie, jedna tabletka denne 21 alebo 28 dní. „Nevýhodou býva časté zabúdanie, ale ako bonus, zväčša upravujú pleť a z dnešných sa už nepriberá," usmieva sa odborníčka.

Sex bez kondómu majte len vtedy, keď...

Krúžok
Menej známy ako tabletky je krúžok. „Krúžok je veľmi moderná forma ochrany, nezaťažuje pečeň. Vymieňanie je nutné raz týždenne, inak sa stráca jeho účinok. Má veľmi jednoduché zavádzanie a môžete ho počas pohlavného styku aj vybrať zhruba na tri hodiny," snaží sa nám vysvetliť pôrodná asistentka.

Náplaste
Obľúbenou formou sú aj čoraz viac používané náplaste. Nemusíte ich lepiť na viditeľné miesto, pokojne aj do oblasti bikín pod nohavičky. Ak máte obavu, že pri každom sprchovaní musí ísť náplasť dolu, tak ste na omyle. „Miernou nevýhodou pri náplastiach môže byť aj to, že sa ich kraje odliepajú. Niektoré ženy tiež zabúdajú náplasť prelepovať či vymieňať. Častejšie sa objavujú v tomto prípade aj bolesti hlavy, ale to skutočne individuálne záleží od pacientky," prezrádza nám Barbora.

Injekcie
Injekcie sú novšou formou antikoncepcie, a to najmä pre tie pohodlnejšie z nás. „Injekcie sa aplikujú len raz za tri mesiace, pichajú sa do svalu. Niet sa čoho obávať, sú naozaj spoľahlivé. Výhodou je aj to, že môžu byť aj pre ženy ktoré dojčia a sú vhodné pre tie dievčatá či ženy, ktoré mávajú problém s migrénou. Ako bonus je to, že počas užívania žena nemenštruuje," objasňuje novinku Barbora. Nemusíte sa báť, že by ste si injekciu musela aplikovať sama. Tento úkon sa robí priamo v gynekologickej ambulancii.

Podkožné teliesko
Antikoncepcia vo forme telieska v nás určite vzbudzuje obavy, keďže sa jedná o priame zavedenie do tela. „Teliesko je asi 3 cm dlhá tyčinka, z ktorej sa uvoľňuje do krvi hormón etonogestrel, podobný progesterónu. Ten zabraňuje uvoľňovaniu vajíčok z vajíčkovodov a vyvoláva zmeny na krčku, ktoré zabraňujú prieniku spermií do maternice. Teliesko sa aplikuje väčšinou do ramena alebo predlaktia. Účinkuje tri roky, potom sa vyberie, alebo vymení. Môže zvyšovať libido, je veľmi spoľahlivý, takže nie je problém s užívaním. V prípade komplikácií sa teliesko musí chirurgicky odstrániť, takže zostane jazva cca 3 stehy," vysvetľuje nám pôrodná asistentka. Pri tejto forme sa však môžu objaviť aj ťažkosti ako bolesti hlavy, špinenie či pocit na vracanie. „Pocit na vracanie býva najsilnejší na začiatku užívania a postupne ustane. Chcela by som tiež upozorniť aj na tlak v prsníkoch, prípadne zvýšenie krvného tlaku," varuje odborníčka.

Neviditeľná antikoncepcia: Funguje perfektne, aj keď ju nezbadáte

Ak vám „nevonia" ani jedna alternatíva, môžete skúsiť, napríklad, klasické prezervatívy či spermicidné gély. „Spermicidné gély pôsobia lokálne. Táto metóda výrazne znižuje možnosť nežiadúceho otehotnenia, ale neodstraňuje ju úplne. Na dosiahnutie maximálnej účinnosti treba dodržiavať pokyny uvedené v písomnej informácií pre používateľky," dodáva na záver Barbora.

Autor: Jane


Super TEST! Aké životné motto sa ku mne naozaj hodí?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac