Zbytočné "gaťkové" omyly: Robíte ich aj vy?

Zbytočné "gaťkové" omyly: Robíte ich aj vy?
Všetci vieme, že starostlivosť o intímne partie je veľmi dôležitá. V prípade, že ju podceníme, môžu nás sprevádzať zápaly, infekcie alebo začervenanie. A veľmi často si za ne môžeme aj samy...

Prehnané umývanie
Pri intímnych partiách neplatí heslo - čím viac, tým lepšie. Vagínu a jej okolie si umývajte raz denne vlažnou vodou, a to len na povrchu. Pri horúcom počasí a v období menštruácie sa odporúča umytie týchto partií dvakrát denne, zaistíte si väčší pocit sviežosti.

Vylúčte špongie na umývanie
Ak patríte medzi tie, ktoré sa rady umývajú rôznymi špongiami, tak pri starostlivosti o intímne partie na to rýchlo zabudnite. Špongia je pôda pre mikróby, čo pri čistení pokožky nevadí, ale „tam dolu" by vám mohli narobiť riadnu šarapatu. Pri umývaní preto používajte len svoje čisté ruky.

Ktoré vložky sú tabu pre všetky ženy?

Nesprávne mydlo
Intímne partie by ste nemali umývať bežnými sprchovými gélmi, ktoré sú navyše aj parfumované. Sú určené na prirodzené pH pokožky, no vagína má pH o niečo nižšie. Klasické mydlá by mohli veľmi rýchlo narušiť prirodzenú flóru a vytvoriť živnú pôdu pre baktérie. Na umytie miest medzi nohami môžete použiť iba vodu, no ak máte dojem, že to nestačí alebo chcete docieliť sviežejší pocit, siahnite po intímnom mydle. Zainvestujte do kvality a netreba sa obávať podráždenia ani svrbenia.

Toaletný papier a obrúsky
Ak máte sklony k pravidelným zápalom, mykózam a infekciám, radšej sa vyhýbajte parfumovanému aj farebnému toaletnému papieru. Používajte len ten obyčajný, aby ste nenarušili citlivé prostredie pošvy. Ak chcete siahnuť po vlhčených čistiacich obrúskoch, voľte tie na intímne partie a detské obrúsky ponechajte bokom. Zas a znova ide o odlišné pH, čo ak zanedbáte, môžete si narobiť opakujúce sa problémy.

Tangá a syntetická bielizeň
Syntetická bielizeň neumožňuje našej pokožke poriadne dýchať, zabraňuje prúdeniu vzduchu a podporuje vlhkosť v intímnej partii. V preklade to znamená zvýšený výskyt baktérií a možné problémy. Preto noste hlavne bavlnenú bielizeň, ktorá je odporúčaná aj pri cvičení. Pri potení sa totiž zvyšuje riziko vlhka a množenie kvasiniek. Pri tangách zase pozor na prenos baktérií z konečníka do vagíny, čo je veľmi často dôvodom mykotických zápalov.

Tip: Nepodceňujte intímnu hygienu!

Sex
Sex je dobrý, ale iba vtedy, ak poznáte základné pravidlá. Jedným z nich je aj opatrnosť pri prenose baktérií zo spomínaného konečníka. Vôbec nemusíte vykonávať análny sex, aby vám niečo hrozilo. Stačia ošuchy, dotyky a množenie baktérií je na svete. Nezabúdajte ani teda na starú dobrú radu - odskočenie si na toaletu po milovaní. Zbavíte sa prípadných baktérií v močovom ústrojenstve, ktoré by zas a znova vedeli narobiť galibu.

Autor: Jane


Otestujte sa! Aký je môj skutočný vek?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac