Päť tipov, ako skamarátiť dieťa s cudzími jazykmi

Päť tipov, ako skamarátiť dieťa s cudzími jazykmi

Prázdniny v zahraničí znamenajú pre deti nielen zoznámenie sa s novým miestom, ale tiež s novou cudzou rečou. Zaujímali sa na dovolenke o to, čo hovorí hlásenie vo vlaku?

Našli si pri bazéne kamaráta z inej krajiny a skúšali sa s ním dohovoriť? Odborníci sa zhodujú, že pri deťoch nie je nikdy príliš skoro začať sa učiť cudzí jazyk. Takže ak dieťa iná reč baví, určite ho podporte.

Deti zhruba do 6 rokov majú skvelú „superschopnosť“ – cudzie jazyky ich mozog nevníma ako cudzie, ale iba ako ďalšiu zručnosť, ktorú si majú osvojiť. Vďaka tomu sa môžu naučiť cudzí jazyk rýchlejšie než dospelí a vystačia si pri tom na začiatku s malou slovnou zásobou. Tak im skráťte čakanie na školské hodiny angličtiny tým, že sa budú učiť samy hrou. Tu je niekoľko rád, ako ich učiť jazyky efektívne.

1.    Pesničky a básničky si skôr zapamätajú

Nemusia hneď rozumieť každému slovu, ale už prostým opakovaním sa toho veľa naučia. Ideálne na zapamätanie je čokoľvek, čo sa rýmuje. Vyskúšajte preto cudzojazyčné riekanky a pesničky.
Napríklad v jazykovej interaktívnej knižke Hravá angličtina z edície Kúzelné čítanie je ich hneď niekoľko a dieťa si môže každú „nechať prečítať” rodeným hovorcom a potom opakovať po ňom. Knižku si ovláda samo špeciálnou ceruzkou, čo deti ohromne baví.


2.    Nemusia vedieť, stačí pochopiť

Aspoň na začiatku nenúťte deti chápať, prečo a ako cudzí jazyk funguje. Nech sa pokojne učia jednoduché vety ako celok a nech postupujú svojím tempom.
Vôbec neprekáža, že si vetu nevedia presne preložiť – deti často prekvapivo pochopia, čo chce veta povedať, podľa kontextu, tónu hlasu alebo obrázkov, ktoré ju sprevádzajú.
„Okno príležitostí“  je najväčšie v období raného detstva (do 7 rokov) a slúži na zapamätanie informácií a osvojenie si zručností jazyka. A preto si dospelí tvorbu viet najskôr premyslia v materinskom jazyku, a potom ich prekladajú slovo po slove, namiesto toho, aby automaticky tvorili vety v cudzom jazyku, ako by to robili deti.“ Dopĺňa detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Tu zase môže pomôcť spomínaná Hravá Angličtina z Kúzelného čítania, kde deťom pri pochopení významu pomáha presná výslovnosť, intonácia, zvuky a obrázky naraz.

3.    Striedajte činnosti

Predškoláci nevedia čítať buď vôbec, alebo len s vynaložením obrovskej energie a sústredenia. A to znamená, že ich žiadne učenie z textu nebude dlho baviť. Viac si užijú priraďovanie vyslovených slovíčok k obrázkom, počúvanie správnych odpovedí alebo prezeranie, ako ktoré slovo „vyzerá“, napríklad v obrázkovom slovníku.
Anglický i nemecký slovník z edície Kúzelného čítania od Albi hovoria a oba sú plné dôležitých slov a jednoduchých viet, ktoré si deti môžu prezerať, čítať a počúvať podľa toho, na čo majú práve chuť.


4.    Nech sa opakujú

„Opakovanie je matka múdrosti“, hovorí sa a určite to platí pre malé deti. Počuť už po dvadsiaty krát tú istú vetu z tabletu môže byť skúška vašej trpezlivosti. Ak však dieťa počúva stále rovnakú básničku alebo chce čítať stále jednu rozprávku, je to len dobre. Vďaka tomu si pojmy zaryje hlboko do pamäti a už ich nezabudne.

5.    Všetkými zmyslami

Deti si každú vedomosť najlepšie v hlave uložia tak, že ju prežijú. Nechajte ich cudzie slová spievať, maľovať, modelovať, čítať alebo písať (ak už to vedia). Poznať slovo v rôznych kontextoch a situáciách výrazne uľahčí jeho zapamätávanie.

Platená reklama.


SUPER TEST! S ktorým znamením zverokruhu si v posteli rozumiem najlepšie?
Otestuj sa

Galéria

Päť tipov, ako skamarátiť dieťa s cudzími jazykmiPäť tipov, ako skamarátiť dieťa s cudzími jazykmiPäť tipov, ako skamarátiť dieťa s cudzími jazykmi
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac