Potenie nie je vôbec príjemné! Čo treba robiť, ak sa mu chceme vyhnúť?

Potenie nie je vôbec príjemné! Čo treba robiť, ak sa mu chceme vyhnúť?
V týchto horúčavách je ťažké nepotiť sa. Telo sa tak bráni proti teplu tým, že sa ochladzuje. Je to vlastne veľmi prospešný prejav nášho organizmu, ale i tak to nie je pre nás nič príjemné. Dostáva nás to totiž do vysokého nekomfortu, cítime sa spoločensky znemožnení. Dá sa s tým niečo robiť?

Ako ušetriť a netrpieť pri tom: TAKTO si budete môcť finančne dovoliť všetko, čo chcete!

Pitie kávy počas tehotenstva: Je to vôbec dovolené?

Niekto sa potí viac, iný menej. Je to veľmi individuálne a záleží na mnohých faktoroch - dedičnosť alebo choroby, ktorý dotyčný má. Ak je potenie nadmerné, je to už diagnóza. Hyperhidróza veľmi komplikuje život a ľudia, ktorí sú takto postihnutí, sa často vyhýbajú spoločnosti. Potenie nie je iba estetický problém, rozkladajúci sa pot začne veľmi rýchlo zapáchať. Je totiž tvorený najmä z toxínov. Základom potu je voda, v ktorej je močovina, častice soli, chlór, draslík, zvyšky liekov, tuky, vitamíny... Povrch ľudského tela je bohato pokrytý potnými žľazami, máme ich dokonca okolo troch miliónov! Pri veľkých horúčavách môžeme za deň vypotiť až 1,5 litra potu, ľudia s robustnejšou konštrukciou alebo v extrémnych teplotách ešte viac!

Čo robiť, keď kolegovia intrigujú? 

Čo s tým? Väčšina ľudí používa antiperspiranty a deodoranty. Antiperspirant by sa mal nanášať po sprche na vysušenú pokožku, aby zabránil poteniu a udržal podpazušie suché. Dávajte prednosť výrobku bez pridanej vône, aby zbytočne nedráždil pokožku. Najmä v lekárňach je dobrý výber takých antiperspirantov, ktoré nie sú pre telo škodlivé. Dokonca jeden produkt dokáže uzavrieť potné žľazy na dlhší čas a pri dlhšom používaní výrazne redukuje produkciu potných žliaz. Deodoranty iba prekryjú pach, samotné potenie nijako neovplyvnia.

* dôležité je udržiavať telesnú hygienu
* upravte si jedálniček, v lete vynechajte dráždivé jedlá s výraznou arómou
* pite dostatočné množstvo čistej vody
* ak máte nadváhu, pokúste sa schudnúť
* skúste bylinný kúpeľ
* navštívte lekára, aby sa vylúčili prípadné vážne diagnózy
* nechajte si aplikovať na najproblémovejšie miesta botulotoxín, alebo vyskúšajte elektroliečbu
* extrémny spôsob je ešte možná aplikácia laseru, ktorý odstráni potné žľazy

Autor: Monika
Zdroj foto: Shutterstock


Spravte si TENTO test a zistite, aká vysoká je vaša inteligencia!
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac