POZOR! Ak má váš partner týchto 8 vlastností, ste pravdepodobne v toxickom vzťahu!

POZOR! Ak má váš partner týchto 8 vlastností, ste pravdepodobne v toxickom vzťahu!
Existujú jedinci, ktorí majú tak negatívne črty osobnosti, že keď sa dostanú do vzťahu, po krátkom čase z neho spravia toxický vzťah. Ako spoznáte varovné signály, že v jednom takom toxickom vzťahu práve ste?

Ak vám chlap urobí vo vzťahu jednu z týchto 7 vecí, okamžite ho pusťte k vode!

Niekedy je veľmi náročné to spoznať. Existuje však niekoľko negatívnych rysov osobnosti, ktoré sú tzv. červenými vlajkami toxických ľudí. Tí, ktorí ich majú, vo vás môžu vyvolať pocit falošného bezpečia, a popri tom ničiť vašu osobnosť. V toxických a nezdravých vzťahoch sú totiž obete často presvedčené, že problémom sú oni, a preto si každú hádku či zakopnutie vyčítajú. Napriek tomu, že za nič nemôžu.

TOTO sú 4 spôsoby, ako zistiť, či chodíte alebo nechodíte s tou správnou osobou!

Preto ste možno vo vzťahu s toxickou osobou aj vy, a ani si to neuvedomujete. Pretože ak niekoho milujete, môžete nasledujúce varovné signály takéhoto vzťahu ľahko prehliadať. Toxickí partneri totiž môžu byť veľmi dobrí klamári a zvonku vyzerať úplne dokonalo. Zostavili sme však 8 negatívnych osobnostných znakov toxickej osoby, podľa ktorých ju spoznáte:

1. Závidia a žiarlia
Máte partnera, ktorý s vami síce jedná slušne, no cítite, že je nejaký zvláštny? Môže vo vás totiž vidieť konkurenciu, aj keď to znie úplne bláznivo. Taktiež môžu cítiť nespokojnosť s vlastným životom a skrývajú sklamanie, no keď sa ostatným darí, naoko s nimi zdieľajú dobré správy. Skrývajú za falošný úsmev, nehovoria o ničom negatívnom, aby minimalizovali svoje sklamanie, a aby zabránili zásahu do vlastného sebavedomia. Neustále sa však s niekým porovnávajú, majú stálu potrebu s niekým súťažiť. Verte nám, nechcete s nimi súťažiť, pretože voči vám trpia deštruktívnou závisťou.

2. Kritizujú vás, aby vytvorili dojem, že sú niečo viac ako vy
Ak ste v toxickom vzťahu s niekým, kto trpí narcistickou poruchou osobnosti, sledujte, ako mu robí dobre, keď znižujú vaše veľké úspechy. A to tým, že sa vás snažia za každú cenu a vo všetkom poraziť a prevýšiť vás. Necítia sa komfortne vedľa šikovnejšieho človeka, a tak vás neustále kritizujú, aby vyzdvihli samých seba. Zdvíhajú si sebavedomie, aby presvedčili aj ľudí okolo seba, že sú lepší, ako v skutočnosti. Od takých utekajte čo najďalej!

Kompromis je kompromis. Ale TOTO chlapovi nikdy neodpúšťajte! 

3. Otočia na vás každý problém
Toxickí ľudia obviňujú ostatných za svoje chyby a hľadajú spôsoby, ako zakryť svoje zlé životné kroky. Vždy nájdu spôsob, ako každý problém otočiť proti vám a označiť vás za vinníka. Skresľujú pravdu a vyhýbajú sa zodpovednosti. Robia to tak, že nájdu chybu v iných ľuďoch, ktorých za svoje nedostatky obviňujú.

4. Presadzujú svoj názor, aby dokázali, že majú pravdu, ale nikdy nezohľadňujú ten váš
Môžete mať pri nich falošné presvedčenie, že majú vždy pravdu, ale v skutočnosti iba čakajú obdiv, keď ich požiadate o radu. Lebo vtedy sa cítia „na veľkom" a menia na najväčších mudrlantov sveta. Vždy všetko vedia lepšie, než ktokoľvek iný, a tým sa vždy cítia byť nad ostatnými... Otrasné správanie.

Ani by vám to nenapadlo! 6 vecí, ktoré muži taja pred svojimi manželkami

5. Používajú vás ako prostriedok na dosiahnutie svojich cieľov
Znie to hrozne, no toxický človek vás najprv naláka do vzťahu, a ak neskáčete, ako píska, začne vám robiť zo života peklo. O to viac, ak jeho potreby nie sú vo vašom vzťahu prioritou. Predstavujete preňho doslova prostriedok, ktorý mu dá to, čo potrebuje, napríklad sex, peniaze, lásku, podporu... Ak mu to však prestanete dávať, odkopne vás. Dovtedy len predstiera, že ho zaujímate, len aby od vás všetky tieto veci získal. Jednoducho len chce, aby ho niekto obdivoval a miloval, a aby jeho ego rástlo...

6. Sú falošní a maskujú to, kým v skutočnosti sú
Toxické osobnosti vás môžu očariť falošným pocitom dôvery a istoty. V skutočnosti sú ale veľmi prázdni, povedia ľuďom to, čo chcú počuť. Odhaliť ich môžete v situácii, v ktorej odrazu nebudú schopní byť emocionálne stabilní a k dispozícii pre potreby druhých ľudí.

7. Empatia im nič nehovorí, nemajú ani výčitky svedomia
Vôbec ich netrápi, ako sa správajú k druhým ľuďom, pretože majú pocit, že sa môžu správať akýmkoľvek spôsobom, ktorý zodpovedá ich vlastným potrebám. A to bez ohľadu na ostatných. Na prvý pohľad vyzerajú ako milí ľudia, no v skutočnosti len predstierajú empatiu, na vašich pocitoch im vôbec nezáleží.

TOTO sú 3 dôvody, prečo je pes lepším spoločníkom v živote ženy ako muž

8. Prenášajú na vás vlastné nedostatky
Neustále upozorňujú na vaše chyby, aby ste sa pri nich cítili menejcenne. Áno, každý robí chyby, no nie je potrebné na to donekonečna upozorňovať. Toxickí ľudia vám však budú neustále, a veľmi radi, vyhadzovať na oči aj tie najmenšie maličkosti. Nemajú problém vás uraziť, a to ani v prítomnosti vašich priateľov či rodiny.

Ak sa váš partner alebo partnerka správa rovnako či podobne, ako sme uviedli v bodoch vyššie, okamžite prehodnoťte, či v tomto vzťahu naozaj chcete zotrvať. Toxickí ľudia sú totiž nebezpečnejší, než sa na prvý pohľad môže zdať. Radšej si trikrát rozmyslite, či sa chcete donekonečna trápiť s niekým, kto si vás nezaslúži alebo dáte šancu niekomu normálnemu.

Autor: Alex
Zdroj foto: Shutterstock


Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac