POZOR! Neviditeľný cukor: Kde všade sa nachádza?

POZOR! Neviditeľný cukor: Kde všade sa nachádza?
Biely jed - tak sa najnovšie hovorí rafinovanému bielemu cukru. A je takmer všade! Ak sa rozhodnete, že sa mu budete vyhýbať, čaká vás veľké dobrodružstvo a premýšľanie, nad každou potravinou sa musíte zamyslieť, či neobsahuje cukor. Pretože nie je iba v tom, čo je na prvé ochutnanie sladké. Vyhýbať sa cukru, a navyše dôsledne, je veľmi ťažké a čaká vás boj. Mozog si totiž na cukre vytvára závislosť, podobne ako pri drogách.

Vraj zdravý životný štýl? 6 fit znakov, kvôli ktorým priberáte

Prečo si dávať pozor
Zvýšená konzumácia umelo vyrábaného rafinovaného cukru prináša riziko mnohých ochorení. Má svoj podiel na vzniku obezity, cukrovky, ale i porúch imunity, deficitu vápnika, a môže spôsobiť zápchu či ťažkosti žalúdka. U detí sa významne podieľa na vzniku hyperaktivity, následnej agresivity a straty koncentrácie.Musíme si preto uvedomiť, že ovocie a zelenina cukor obsahujú v dostatočnom množstve a vo forme, ktorá je pre ľudské telo prijateľná.

V čom je skrytý „zlý" cukor?
- diétne nápoje- instantné potraviny
- ochutené minerálne vody
- müsli tyčinky
- zmrzlina a nanuky
- hotové konzervované jedlá
- hotové ochucované omáčky a dresingy
- ovocné nápoje
- kečup
- sušienky, keksíky a žuvačky
- ochutené jogurty
- slané pochutiny
- pečivo
- niektoré druhy ovocia: banány, jablká, melóny
- niektoré druhy zeleniny: kukurica

Kontrolujete niekedy zloženie jogurtov? Asi by ste mali...

Čo robiť, ak chcete zdravo žiť?
Ak chcete zdravo žiť, mali by ste konzumovať potraviny, ktoré obsahujú zložité sacharidy. To sú také, ktoré sa vstrebávajú dlhší čas, a aj na dlhší čas nás zasýtia. Nájdete ich v ryži a cereáliách.Avšak jednoznačne treba pozorne čítať etikety na potravinách! Nie vždy nájdete v ingredienciách cukor, niekedy sa skrýva za inými názvami (glukózo-fruktózový sirup, kukuričný alebo trstinový sirup, melasa, sacharóza)Ak sa pokúšate chudnúť a neviete sa vzdať sladkej chuti, radšej zvoľte prírodnú formu v ovocí alebo med. No a platí, že minimálne tri hodiny pred spaním by ste nemali jesť žiadne sacharidy

Autor: Monika
Zdroj foto: Shutterstock


SUPER TEST! Ako vás vníma vaše okolie? Odpoveď vás určite prekvapí!
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac