Prečo muži hneď po styku zaspia?

Prečo muži hneď po styku zaspia?

Pri orgazme nastávajú mnohé hormonálne zmeny a niektoré by azda mohli byť odpoveďou na otázku, prečo "po tom" muži hneď zaspia.

Po orgazme sa u mužov i u žien zvýši hladina oxytocínu, prolaktínu a endorfínov. Každá z týchto látok nám našepkáva, aby sme sa obrátili na druhý bok a zdriemli si. Látky sa pravdepodobne tvoria v rovnakých množstvách u oboch pohlaví, ale všetci vieme, kto častejšie dosahuje orgazmus.

Tiež vieme, že hormón oxytocín má viaceré účinky a jedným je vyvolávanie materinského mlieka, kontrakcii hladkého svalstva maternice pri pôrode a stimulácia vylučovania mlieka. Nazýva sa aj "hormón láskania", pretože vyvoláva potrebu blízkosti a túlenia, nie však v erotickom zmysle.

Istá štúdia dokázala, že oxytocín znižoval samčiu sexualitu prériových hrabošov. Je to asi oxytocín, ktorý v nás vyvoláva pocity ukojenia a ospalosti po výdatnom šantení.

Prolaktín je ďalší hráč eroticko-spánkového hlavolamu. Vylučuje ho podmozgová žľaza a jeho najznámejší účinok je tvorba mlieka. Predpokladá sa, že prolaktín uvoľní erotické vzrušenie po orgazme a odpúta našu myseľ od sexu. V spánku sa hladina prolaktínu zvyšuje a pacienti s tumorom so sekréciou prolaktínu sa často sťažujú na nespavosť. Zdá sa, že aj prolaktín môžeme zaradiť medzi zodpovedných páchateľov.

Aj endorfíny majú upokojujúci účinok a zrejme zapríčinia, že sa po styku oddáte spánku. Tantrické vysvetelenie hovorí, že mužský orgazmus uvoľňuje energiu smerom von, teda jing, a ženský je výbuch dovnútra.

Je známe, že fyzickým výkonom pri styku a po vrchole sa zo svalov odčerpáva glykogén, látka dodávajúca energiu. Preto muži pocítia ospalosť. Keďže svalová hmota je u mužov väčšia než u žien, muži sú po styku vyčerpanejší. Ženy nedosiahnu vrchol pri každom styku a v takom prípade sa hladiny spomenutých hormónov nezvýšia.

Zdroj: Prečo muži hneď po styku zaspia (M. Leyner, B. Goldberg)


Super TEST! Aké životné motto sa ku mne naozaj hodí?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac