Prekvapujúce výsledky štúdií: Ako sa vyrovnávajú s osamelosťou muži, a ako ženy?

Prekvapujúce výsledky štúdií: Ako sa vyrovnávajú s osamelosťou muži, a ako ženy?

Život nás učí, že muži a ženy riešia mnohé emočné stavy odlišne. Kým ženy potrebujú vypočuť, muži sa so svojím problémom stiahnu. Vedci zistili, že obe pohlavia odlišne reagujú aj na stav osamelosti. Ak vás zaujíma, ako sa jednotlivé pohlavia vysporiadavajú s osamelosťou, ako ju zvládajú, kto je na život v nej náchylnejší a kto ju ako prekonáva, prečítajte si nasledujúce riadky.

12 exkluzívnych tipov do postele: Prekvapia každého chlapa!

Rozdiel medzi samotou a osamelosťou
Na úvod je dôležité vysvetliť rozdiel medzi osamelosťou a samotou. Kým samota je stav, keď je človek sám so sebou, čo je celkom prirodzené a dôležité, osamelosť môžete pociťovať aj v spoločnosti iných ľudí. Osamelosť zahŕňa negatívne pocity, ktoré môžeme, a nemusíme v samote zažívať. Osamelosť nie je daná tým, či žijete single alebo vo vzťahu, ale tým, koľko a akých vzťahov máte.

Psychológ prezrádza: TAKTO zistíte, že vášho chlapa zaujíma iná žena! 

Slobodní muži sú osamelejší ako slobodné ženy
Podľa viacerých výskumov ženy vo všetkých vekových skupinách a štádiách života uvádzajú vyššiu úroveň osamelosti ako muži. S výnimkou jednej konkrétnej skupiny: slobodných žien. Zatiaľ čo vydaté ženy pociťujú viac osamelosti ako ženatí muži, pri slobodných je to naopak. Aj keď dôvod nie je celkom jednoznačný, odborníci vravia, že ženy majú tendenciu viac vyhľadávať spoločenské vzťahy, a preto udržiavajú viac bližších priateľstiev mimo romantického vzťahu s mužom. Avšak práve v tom spočíva kameň úrazu. Tým, že ženy sa viac zameriavajú na vzťahy ako muži, oveľa viac im záleží na ich kvalite. Ak sa stane, že tieto vzťahy nie sú pre ne uspokojivé, môžu aj napriek ich množstvu pociťovať oveľa väčšiu osamelosť ako muži.

Všetko je možno naopak
Niektorí psychológovia však tvrdia, že pravda môže byť celkom iná. Štúdia realizovaná na univerzite vo Waterloo zistila, že ženy nemusia cítiť väčšiu osamelosť ako muži, čo výskum dokumentuje zaujímavým tvrdením. Ženy sú len ochotnejšie priznať svoju osamelosť, pretože negatívne dôsledky priznania osamelosti sú pre ne menšie. Odborníci tvrdia, že priznať si osamelosť u mužov odporuje predstave o mužnosti. Muži sa teda iba zdráhajú priznať pocity osamelosti, aby nestratili status „mača".

Ak vám chlap urobí vo vzťahu jednu z TÝCHTO 7 vecí, okamžite ho pusťte k vode!

Muži sa zameriavajú na množstvo, ženy na kvalitu vzťahov
Aj keď v konečnom dôsledku nie je celkom jasné, ktoré pohlavie má lepšie mechanizmy zvládania osamelosti, je jasné, že každé pohlavie má svoj osobitný štýl jej zvládania. Kým muži sa zameriavajú na množstvo ľudí okolo seba, ženy sa orientujú na kvalitu vzťahov. Štúdia uverejnená v časopise Journal of Personal and Social Psychology ukázala, že muži sa vo všeobecnosti cítili menej osamelí, keď ich priateľské skupiny boli „hustejšie" a vykazovali väčší počet priateľov, zatiaľ čo ženy preukázali veľmi malú koreláciu medzi úrovňou osamelosti a „hustotou" priateľských skupín.

Kedy je ten správny čas odísť zo vzťahu? TENTO článok vám v tom pomôže!

Obe pohlavia vnímajú osamelosť inak
Na základe týchto faktov môžeme povedať, že muži a ženy prežívajú osamelosť inak. Ženy prežívajú osamelosť, ak blízke vzťahy nevnímajú ako hlboké a kvalitné, pričom ich množstvo nie je rozhodujúce. Muži naopak. Osamelosť vnímajú, ak majú málo vzťahov, pričom ich hĺbka nie je prvoradá. Ak sa v prípade ženy skončí hlboký a úzky vzťah, žena cíti vysokú dávku osamelosti. Keď sa to stane mužovi, osamelosť necíti, lebo presmeruje pozornosť na iný vzťah. Muži majú tendenciu prosperovať, ak udržiavajú vzťahy s viacerými známymi. Najmenej sa cítia osamelí, keď majú hustú sieť kamarátov, pričom hĺbka vzťahov nie je pre nich rozhodujúca. Ak sa táto sieť vzťahov pretrhne, nastupuje u mužov osamelosť.

Autor: Radomír
Zdroj foto: Shutterstock


SUPER TEST! S ktorým znamením zverokruhu si v posteli rozumiem najlepšie?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac