Pripravujeme šatník na slnečnú dovolenku

Pripravujeme šatník na slnečnú dovolenku

Leto nám pomaly klope na dvere. Väčšina z nás už myslí na svoju letnú dovolenku a snaží sa doplniť si svoj šatník. Je to veľmi dôležité - chceme nie len vyzerať skvelo, ale tiež sa dobre cítiť.

Pôjdeme sa kúpať a užívať si slniečko? Potom musíme byť určite opatrné pri výbere kvality a farebnosti svojho oblečenia. Textílie totiž rôznym spôsobom odrážajú slnečné lúče. A my už dobre vieme zo svojich skúseností, že v niektorých látkach sa cítime ako v peci a zbytočne sa potíme a že naopak niektoré látky nás príjemne chladia i v horúcejšom podnebí.

Pre teplejšie krajiny je odporúčaná tmavšia farebnosť oblečenia. Neveríte? Tak si skúste spomenúť, aké farby "letia" historicky dlhodobo napríklad na juhu Ázie, alebo v niektorých častiach Afriky. Určite sa tam stretnete najviac s čiernou farbou.

Zaujímavé je i to, že domorodci týchto krajín majú na sebe i v najparnejšom lete niekoľko vrstiev oblečenia. Tak sa chránia proti prehriatiu. Avšak pozor, všetky vrstvy ich oblečenia sú celkom určite z prírodných materiálov a pokiaľ si všimnete bližšie, sú síce jemné, ale veľmi husto tkané.

My stredoeurópania sme zvyknutí na miernejšiu klímu a preto sa nemusíme vo svojej domovine tak príliš pred slniečkom ochraňovať. Nosíme jednoduchší odev a nemusíme veľmi dbať na farbu alebo kvalitu látky, z ktorej je ušitý.

Zatiaľ, čo obyvatelia rôznych končín sveta vychádzajú vo voľbe obliekania zo svojej tradície a praxe, dnešná vedecká disciplína, ktorá sa zaoberá hygienou obliekania, už dokáže dôvody rozdielnosti v tradičnej móde vysvetliť veľmi dobre. Tkaniny totiž podľa svojej farby i kvality veľmi rôzne odrážajú, pohlcujú a prepúšťajú slnečné lúče. Jemnejšie, lesklejšie a husto tkané textilné materiály odrážajú slnečné lúče veľmi dobre, zatiaľ čo matné a drsné materiály ich naopak prepúšťajú. Viac vrstiev jemných prírodných textílií (zvlášť u voľných typov odevov) spoľahlivo uchráni telesnú teplotu napríklad od prehriatia (ale tiež od prechladnutia!).

Umelé textílie síce tiež časť slnečného UV žiarenia odpudia - ale tá časť, ktorá sa predsa len takou látkou "prebije", obvykle znamená pre našu pokožku isté nepríjemnosti. Mikroklíma medzi naším telom a ošatením sa prehrieva a zaznamenávame okrem iného zvýšené potenie, ktoré nie je málo priedušnou umelou textíliou dostatočne odvetrávané. Vznikajú tak zbytočné problémy predovšetkým pre tých z nás, ktorí máme precitlivelú pokožku. Pokiaľ však predsa len siahneme po "umeline", zvoľme aspoň spodné prádlo z prírodných materiálov.

A čo farby ako celok? Tie nielen vyjadrujú našu osobnosť, ale môžu tiež pôsobiť na naše zdravie. O tom, ako sa v nich naša osobnosť premieta sme už čítali v prvej časti úvahy o obliekaní a osobnosti (článok "Vhodné oblečenie zvýrazní vašu osobnosť").

Takže farby a naše zdravie? Ak trpíme žalúdočnými alebo črevnými problémami, radšej sa vyhnime žltej farbe, pre srdečné a cievne problémy sa neodporúča farba červená - zvlášť v jasných tónoch. A pokiaľ sme depresívni, alebo vystresovaní, alebo psychicky inak nevyrovnaní, vyhnime sa farbe čiernej. Samozrejme tieto pravidla platia predovšetkým pre prevládajúcu farbu šatníka - nie pre jednotlivé kúsky nosené občas, ktoré šatník vhodne dopĺňajú a podstatne nášmu zdraviu vadiť nebudú.

Čo teda s dovolenku na slniečku - aký šatník vybrať? Určite prírodné textílie, jemné, husté, prípadne s leskom. Nemusíme sa obmedzovať na jemné tóny - naopak dovolenke určite "svedčia" i farby žiarivé. Pokiaľ sa nám podarí zostaviť svoj dovolenkový šatník tak, aby sa jeho jednotlivé kúsky dali kombinovať, budeme vždy iné a pritom ušetríme miesto v batožine.

Dobrý nápad je doplniť svoj šatník veľkou šatkou - to je praktická a viacúčelová záležitosť. Pokiaľ zvolíme farbu šatky vhodne doplňujúcu naše ďalšie oblečenie a pokiaľ zvolíme i vhodnú kvalitu - napríklad hodváb, môžeme šatku nosiť neustále v kabelke. V prípade potreby ju uviažeme v páse, alebo prehodíme ľahko cez ramená na horúcom slnku. Zíde sa nám i v prípade, že sa prechádzame večerným (alebo ranným) chládkom - potom nás dokáže ochrániť proti chladu. Hodí sa k šatom, sukni, k nohaviciam, ale i k plavkám. V každom prípade s ňou budeme "in".

Pokiaľ stihneme aspoň jedným okom hodiť po súčasných módnych trendoch a svoj "dovolenkový" šatník oživiť o doplnky, ktoré "zrovna letia" (kabelka, topánky, šatky, klobúčik a pod.), budeme "in" celkom určite. Nezabudnime na vhodný letný make-up.

POKIAĽ STE MLADÍ, bude vás okrem dobre zostaveného šatníka a jeho doplnkov určite krášliť vaša mladosť a sviežosť. Určite si môžete dovoliť športovo ladené ležérnejšie oblečenie.

POKIAĽ SME TROŠKU ZRELŠÍ, aj tak si môžeme dovoliť byť odvážni. Iba musíme vziať do úvahy, že sa naše telíčko predsa len trochu mení časom. A to nielen konfekčnou veľkosťou. Možno máme nejaký ten centimeter navyše v páse. Možno máme trošku plochejší zadok, alebo sa nám znížila telesná výška. Nevadí. Aj tak nemusíme nosiť len jemné pastelové farby, ale budú nám svedčať aj jasnejšie tóny - budeme v nich pôsobiť mladistvo a príťažlivo.

Možno nám pomôžu i tenké ramenné vypchávky. Keď sa mierne rozšíria ramená, telo pôsobí drobnejším dojmom. Určite pomôže v niektorých prípadoch i dobre zvolený strih podprsenky a "rovný chrbát" - ramená držať mierne dozadu a snažiť sa o ľahký krok.

Každá žena, bez ohľadu na vek, si musí nájsť ideálnu dĺžku sukne. Príliš krátka sukňa vysiela do okolia signály, že nás nemusia brať príliš vážne. Sukňa po kolená zasa opticky skracuje telo a zosilňuje nohy. Dlhšiu a rozviatu sukňu si môže dovoliť žena vysoká. Možno najvhodnejšia na leto bude sukňa tak jeden až päť centimetrov nad kolená.

A teraz už sme nachystané, máme zbalené vhodné krémy na opaľovanie, navyše treba panthenol, keby sme sa predsa len pripálili. A pokiaľ ho nemáme, stačí popáleninu natrieť veľmi silným vlažným ruským (čiernym čajom) a do rána sme zase fit.

Tak už len zaobstarať si dobrú náladu, usmievať sa a s potešením prežívať každý dovolenkový deň.

Autor: Hana K.


Super TEST! Aké životné motto sa ku mne naozaj hodí?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac