ROZCHOD: 5 dôvodov, prečo sa nemôžete pohnúť ďalej a zabudnúť na to, čo bolo...

ROZCHOD: 5 dôvodov, prečo sa nemôžete pohnúť ďalej a zabudnúť na to, čo bolo...
Snažíte sa ísť ďalej, no moc sa vám to nedarí, všakže... Milujete ho, poznáte každý kúsok jeho tela i duše, a je to pre vás skutočne ťažké. Ako sa dostať cez rozchod? Možno vám naše odpovede pomôžu prekonať túto ťažkú dilemu.

TOTO sú podľa psychológov 4 najčastejšie chyby, ktoré zabíjajú váš vzťah

Osoba, ktorú milujete, sa rozhodla, že vás už nemiluje. To vám zlomí srdce. Odrazu máte existenčný problém pohnúť sa ďalej a nechať všetko len tak za sebou. Ste chorá z toho, že po ňom ešte stále túžite a rozmýšľate nad tým, čo všetko ste spolu prežili, aké to bolo krásne, a snažíte sa prísť na to, kde ste urobili chybu. A hlavne - kedy. Sledujete ho na sociálnych sieťach, máte chuť mu dokonca i volať... Nerobte to!

Neuveríte! TOTO sú skutočné dôvody, prečo dáva kráľovná prednosť Meghan Markle pred Kate Middleton!

Vieme, že prekonať toto nutkanie nie je jednoduché, no musíte sa prekonať. Prinášame vám 5 vecí, ktoré vám bránia v tom, aby ste sa z nepríjemného rozchodu dostali a posunuli sa ďalej:

1. História
Verte tomu alebo nie, dôvod číslo jedna je, že pustiť toho, koho milujete, súvisí s evolučnou teóriou. Keď sa ľudstvo vyvíjalo a stávalo tým, kým je dnes, kľúčovou súčasťou prežitia, bola potreba „pripútanosti". Aby sa ľudia mohli spojiť, aby sa narodili deti, a aby sa zaistilo ich prežitie, sa muži a ženy potrebovali spútavať do vzťahov, ktoré boli silné. A aj vďaka tomuto prepojeniu, sa ľudstvo stalo dominantným druhom na Zemi.

Napriek tomu, že sme sa už od tých čias zmenili a vyvinuli, táto potreba stále pretrváva. Bez nej by sme totiž zanikli.

TOTO sú 3 dôvody, prečo je pes lepším spoločníkom v živote ženy ako muž

2. Chémia
Keď sa zamilujeme a milujeme, naše mozgové chemické funkcie sa skutočne zmenia. So zamilovaním sa zvyšuje hladina dopamínu, čo znamená, že pociťujeme viac šťastia, ba až extázy, ale znižuje sa náš serotonín. Keď je náš serotonín nižší, cítime sa viac nervózni, rozrušení a nepokojní, a máme sklon k impulzívnosti.

Premýšľame napríklad nad tým, prečo nám naša láska nevolá, nepíše, či dokonca už ani nemiluje a nemá o nás záujem. Naopak, zvýšenie dopamínu spôsobuje, že sa zosilňujú pocity lásky, čo znamená, že sa ešte hlbšie zaľúbime do danej osoby.

Naopak, keď sa s niekým rozídeme, zostávame sami, náš mozog doslova opäť túži po tejto chémii, ktorá bola v našom tele počas celého vzťahu.

Neviete, čo naňho zaberá? Zbaľte ho aj bez slov!

3. Vnútorný konflikt
Existujú tri časti mozgu:
- Mozgový kmeň, ktorý je zodpovedný za telesné funkcie
- Limbický mozog, ktorý reguluje emócie a pripútanosť
- Neokortex, ktorý reguluje výkonné fungovanie.

Limbický mozog a neokortex majú medzi sebou veľmi ťažkú komunikáciu. Viete, že váš vzťah by sa mal skončiť, ale nemôžete ho len tak ukončiť, pretože sa vám nezdá normálne a prirodzené, že môže skončiť „len tak". Je to preto, že dve časti vášho mozgu medzi sebou nekomunikujú.Zostávame preto často vo vzťahu, ktorý pre nás nie je zdravý, a ani prospešný. Logická časť nášho mozgu vie, že by sme v ňom zostávať nemali, no limbická časť mozgu zase, aby toto pripútanie existovalo a prežilo. Tento vnútorný konflikt je niečo, čo nemôžeme ovládať...

4. Decimovaná sebaúcta
Nie je nič viac osobného, ako nechať niekoho, koho milujete. Bez ohľadu na to nám zostávajú pocity, že nie sme dosť dobrí. Že nám chýba nejaká osobnostná črta, ktorá z nás robí nemilovaných...

Znížená sebaúcta je jedným z dôvodov, prečo je také ťažké pustiť niekoho, koho milujete. Keď sa cítime zle, máme potrebu ozvať sa osobe, ktorá nás kedysi milovala, aby nás utvrdila v tom, že milovaní ešte stále sme. To je však niečo, čo len zriedka dostaneme, skôr sa i naďalej cítime zle a tápeme. Koniec vzťahu občas môže spôsobiť bolesť, ako pri smrteľnej strate milovanej osoby.

POZOR! Ak má váš partner TÝCHTO 8 vlastností, ste pravdepodobne v toxickom vzťahu! 

5. Nedostatok odpovedí
Tento bod poznáme snáď všetci. Niekto sa s nami rozíde, a ani nepovie, prečo. Zostávame preto odmietnutí, zmätení a s hlavou plnou otázok. Celé hodiny trávime tým, že premýšľame, čo sa vlastne stalo. Prečo sa náš vzťah rozpadol a prečo dotyčný/-á odišiel/-a.

Tieto nezodpovedané otázky nás mučia a so zníženým serotonínom sme čoraz viac rozrušení. Často sa preto človek uzatvorí do seba, a potom je problém dostať sa z tohto stavu i niekoľko mesiacov.

Odpovede typu „to nie je tebou ale mnou" nie sú dostatočné na upokojenie vášho zlomeného srdca. Naozaj nie je nič horšie ako zlomené srdce. Ale môžete to prežiť! Winston Churchill kedysi povedal: „Ak prechádzate peklom, neprestávajte."

Sľubujeme, že to jedného dňa bude lepšie!

Autor: Alex
Zdroj foto: Shutterstock


SUPER TEST! S ktorým znamením zverokruhu si v posteli rozumiem najlepšie?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac