STRES je strašiakom každého vzťahu: TOTO je 5 krokov k tomu, aby ste ho dokázali eliminovať!

STRES je strašiakom každého vzťahu: TOTO je 5 krokov k tomu, aby ste ho dokázali eliminovať!
Aj vy patríte medzi tých, ktorí cítia vo vzťahu stres a neviete ako sa ho zbaviť? Máte pocit, že pri návrate z práce neprichádzate do prostredia, v ktorom si môžete oddýchnuť, ale dostanete ďalšiu dávku stresu? Máme pre vás jednu dobrú a jednu horšiu správu. Tá dobrá je, že existuje riešenie ako vzťahový stres eliminovať. Tá horšia je, že sa to nedá docieliť z večera do rána, ale vyžaduje to dlhodobú spoluprácu oboch partnerov.

Ak chcete pevný a dlhotrvajúci vzťah, musíte vy a váš partner robiť nasledujúce...

Hovorte o tom
„Rady" našich starých mám vravia, že hlavné je vydať sa a oženiť. Najdôležitejšie je vstúpiť do vzťahu, ostatné vraj už funguje samé od seba. Nie je to pravda. Nič nefunguje automaticky. V zdravom vzťahu musíte partnerovi povedať, čo potrebujete, čo sa vám páči a čo nie. Musíte komunikovať o tom, čo vás stresuje a irituje a musíte spoločne hľadať kompromis. Prvým krokom k tomu, aby ste vytlačili stres zo vzťahu, je otvoriť túto tému. A preto sa naučte komunikovať o strese, nielen v ňom zotrvávať a trpieť ho.

Lásku vám vyznávať nebudú: 5 znamení, ktoré si nechávajú svoje city pre seba

Nenechajte sa dobehnúť nereálnymi očakávaniami
Odborníci vravia, že do vzťahu treba vstúpiť s triezvou hlavou, bez zbytočne vysokých očakávaní. Bohužiaľ, žijeme vo svete, kde si na všetko stanovujeme ciele. Nevidíme však cestu, ktorá k nim vedie. Neuvedomujeme si, čo všetko musíme obetovať, aby sme nejaký cieľ dosiahli. A preto často prichádzajú sklamania. Očakávania sú vydláždenou cestou k zlyhaniam. Ak sa chytíme do tejto pasce, budeme sa cítiť pod stresom, partnera budeme vidieť v negatívnom svetle ako človeka, ktorý je zodpovedný za to, že sa nenaplnili naše očakávania. Namiesto pohody vo vzťahu budeme prežívať hnev, rozčarovanie a sklamanie.

Rituály ukončenia sú dôležité
Aby ste dokázali zatvoriť dvere za stresom, ktorý vám uberá energiu, potrebujete sa naučiť rôzne „rituály ukončenia". Predstavte si v mysli ako napätie a stres zanechávate tam, kde patria a ako príchodom domov vstupujete do akoby novej dimenzie. Pomáha aj „rituálne" umytie rúk, keď vodou zmyjete všetko, čo bolo v ten deň náročné a to odtečie do kanalizácie, ďaleko od nás. Ak sa vám podarí vizualizovať tieto procesy, máte vyhrané.

Romantika rozhodne nie je pre každého: TOTO je 5 znamení zverokruhu, ktoré ju doslova neznášajú!

Vytvorte si vo vzťahu kultúru porozumenia
Ak nemáte s partnerom vypestovanú kultúru porozumenia, nič nezmôžete. Kultúra porozumenia totiž znamená, že obaja máte chuť sa vypočuť. Obom vám je jasné, že vzťah potrebuje kompromisy a obaja máte chuť sa na nich podieľať. Snažíte sa dodržiavať princípy konštruktívnej hádky, neponižujete sa a nezhadzujete jeden druhého. Zaujímate sa o seba a pokiaľ vidíte, že partner prežíva stres, zaujímate sa, čo je jeho zdrojom a či mu v tom dokážete nejako pomôcť. Ak to u vás takto nefunguje, vyzvite partnera, aby ste sa pokúsili dosiahnuť vo vzťahu kultúru porozumenia, napríklad aj s pomocou vzťahového poradcu.

Erotická poviedka: Vošiel a vášnivo sa ma zmocnil

Vytvorte zoznam rituálov znižujúcich stres
Pre zmiernenie vzťahového stresu existuje niekoľko nápadov, ktoré môžete s partnerom podstúpiť. Choďte napríklad na miesta, na ktoré máte pekné spomienky. Pripomeňte si prvý spoločný výlet, choďte do reštaurácie alebo cukrárne, do ktorej vás prvýkrát zobral. Máte spoločný obľúbený film alebo obľúbeného speváka? Pozrite si ich a smejte sa. Smiech totiž pomáha znižovať stres. Nezabudnite ani na seba. Rituály znižujúce stres musíte mať v zálohe aj pre samu seba. Perličkový kúpeľ, dobrá kniha, aerobik alebo čokoľvek, pri čom si vyvetráte hlavu. Psychológovia odporúčajú, že výborným tipom na odbúranie vzťahového stresu je vzájomný rozhovor o budúcnosti, o svojich snoch, plánoch a túžbach. Ak budete spolu snívať a budete si vlievať nádej, že si tieto sny splníte, pomôžete znížiť stres sebe i partnerovi.

Autor: Radomír
Zdroj foto: Shutterstock


SUPER TEST! Viete, ako dlho budete žiť? My poznáme odpoveď!
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac