Totálne zimomriavky! Film Avengers: Endgame je priam veľkolepý

Totálne zimomriavky! Film Avengers: Endgame je priam veľkolepý
Mnohí diváci si už len pri pohľade na plagát akčnej sci-fi „Marvelovky" povedia, že je to blbosť a nikto ich neprinúti sa na čosi také pozerať 182 minút. A to je fakt škoda. Réžiu posledného dielu mali, rovnako ako pri trojke, v rukách bratia Anthony a Joe Russo, ktorých možno nazvať nielen majstrami fantázie, ale aj napätia. Ide síce o špecifický žáner, no film Avengers: Endgame vtiahne do seba takmer každého. Veď, kto by na tomto svete, plnom nenávisti, nechcel vidieť, ako sa dobrí i spravodliví ľudia dokážu zmobilizovať a poraziť zdanlivo všemocné zlo? Skalní fanúšikovia už pred návštevou kina vedia, že démonický Thanos pozabíjal polovicu vesmíru, čím Avengers značne oslabil. Oni sa však nevzdávajú a zmobilizujú všetky sily, aby jeho rastúcu moc zastavili...

Lahôdka pre hororových začiatočníkov: Film Kliatba kvíliacej ženy (ne) potrápi vaše nervy

Predchádzajúce časti netreba
Aj keď by vám určite boli nápomocné v rámci pochopenia niektorých dejových súvislostí, v konečnom dôsledku nie je nutné, aby ste ich videli pred vzhliadnutím posledného dielu Avengers. Vďaka výbornému strihu a plynulému deju, bez zbytočných odbočiek, si divák dokáže všetko pospájať a domyslieť. Keďže ide o fantazijný film, vôbec nevadí, ak svoju predstavivosť zapojíte pri sledovaní aj vy. Nevyhnutnosťou je však neustála pozornosť, takže žiadne vybiehanie zo sály pre popcorn. Všetky scény na seba dokonale nadväzujú, hluché momenty by ste hľadali len ťažko. Dokonca aj repliky či dialógy postáv majú v príbehu značný orientačný význam a ich nedôsledné čítanie by vás veľmi ľahko mohlo vyviesť z konceptu. Jednoducho povedané, príbeh Avengers je majstrovsky premyslený.

Cenzúra ich odmietla: 20 filmov, ktoré boli pre niektorých až príliš kontroverzné

Herecká dokonalosť
Hviezdne obsadenie filmu Avengers: Endgame je pre divákov nepochybne jedným z najväčších lákadiel. Vďaka špičkovým hereckým výkonom má každá z postáv svoju jedinečnosť a aj keď sa vyskytne pár spoločných čŕt, divák ich bez problémov dokáže od seba odlíšiť. Pod kožu sa mu dostanú do takej miery, že si už v priebehu prvej hodiny zapamätá ich mená. A to napriek tomu, že predchádzajúce časti nevidel. Mark Ruffalo ako Hulk a Chris Hemsworth ako Thor vnášajú do deja vtipné uvoľnenie, ktoré si tento, nie práve najľahší žáner vyžaduje. Opomenúť nemožno ani skvelú Scarlett Johansson, charizmatického Roberta Downeyho Jr. či komického medvedíka čistotného, Rocketa Raccoona s hlasom Bradleyho Coopera.

Pozerali ste Ženy z rodu Gilmorovcov? 18 faktov, ktoré ste o seriáli netušili

Pripravte sa na zimomriavky
Bombastické vizuálne efekty sa postarajú nielen o husiu kožu na celom tele, ale možno vám aj padne sánka. Natoľko harmonické prepojenie obrazu s hudbou sa vo filme deje len málokedy. To však nie je všetko - emotívny záver sa nezaobíde bez jednej či dvoch sĺz a príjemného pocitu zo šťastného konca. Pochopiteľne, násilie a bitky vo filme sú, no bežný divák strávi tieto scény bez problémov, uvedomujúc si, že netvoria podstatu príbehu. Avengers: Endgame zodpovedá očakávaniam posledného dielu, a to po všetkých stránkach. Kvalitný scenár (Christopher Markus, Stephen McFeely) bol perfektne využitý z hľadiska kamery (Trent Opaloch) v kombinácii s hudbou (Alan Silvestri) a na ukážku svojho talentu ho v plnej miere využili aj herecké hviezdy. Ak ste sa doteraz nepovažovali za fanúšikov Avengers, po vzhliadnutí poslednej časti sa nimi zaručene stanete. A nebudete sa vedieť dočkať, kedy si pozriete predchádzajúce časti.

Autor: Simona L. Horváthová
Zdroj foto: Profimedia

 


OTESTUJTE SA! Aké zviera sa skrýva vo vašej duši?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac