TOTO je kniha, ktorá vám doslova vezme spánok a odhalí zlo v najhlbšom kúte vašej mysle!

TOTO je kniha, ktorá vám doslova vezme spánok a odhalí zlo v najhlbšom kúte vašej mysle!
V kníhkupectve vyzerá ako bežný triler. Zápletka na prebale však naznačuje, že to bude mimoriadne dobré čítanie od autorky, ktorá svoje odhaľovania temných zákutí ľudskej duše oprela o doktorát z antropológie. Lenže, kniha V klietke je niečo oveľa viac ako jeden z ďalších trilerov, ktoré v živote prečítate a pôjdete jednoducho ďalej...

Nesmúťte za skončeným seriálom Big Litte Lies: TIETO seriály vám ho vynahradia!

Ostrieľaná autorka
Ellison Cooperová nie je žiadna debutantka, a hoci sa slovenskému čitateľovi predstavuje po prvý raz svojou knihou V klietke, nemožno čakať spisovateľský underground. Dalo sa očakávať, že v tomto prípade nepôjde o žiadny pokus-omyl v kvalite literárnych vôd, ale skôr o stávku na istotu. Lenže technické zručnosti sú nanič, ak je slabý príbeh. To sa však v tomto prípade nestalo a kniha predstavuje skutočnú lahôdku s mnohými prekvapivými miestami.

Aj vás dráždi protivný Dr. House? 20 faktov, ktoré ste o seriáli netušili

Venované partnerovi
Je už takmer tradíciou, že autor na prvých stránkach knihy píše venovanie svojej rodine, priateľovi, neznámej láske, alebo skúsi fantáziu čitateľa naštartovať veľavravnou a nič nehovoriacou skratkou pripomínajúcou šifru. Už v tom je kniha V klietke iná a Cooperová v tomto prípade venovala knihu najlepšiemu priateľovi, láske aj partnerovi v zločine. Takéto vyznanie zarazí, a vy zrazu stojíte ešte pred prvou vetou príbehu v otáznikoch, koho knihu vlastne idete čítať! Ale dosť bolo spoilerov, je čas vydať sa „za závoj smrti", čo je podtitul celej knihy.

Trochu americké, ale inak šik
Kniha je žánrovka z prostredia FBI. Takže sa bude riešiť prípad v tomto prípade sériového vraha. Ak ste fanúšikom kriminálok, tak už asi viete, ako to chodí. Hviezdy FBI sú aj tu opäť vykreslené ako Chuck Norris v plnej sile. Teda nespia, nejedia, nemajú rodinné životy, skrátka trochu pritiahnuté za vlasy, ale všetko ostatné je v knihe do špiku kosti mrazivo uveriteľné. Pretože tu sa masový vrah tak dobre ukryl do chodbičiek príbehu, že v prípade slabších nervov budete mať nutkanie nalistovať strany dopredu a spoznať človeka, ktorý dokonale vraždí a zametá za sebou stopy.

Knihe nechýba atmosféra, a ani skvelé dialógy, a hoci by možno pracovníci s DNA, na patológii, či policajní analytici, našli nejaké technické nezrovnalosti, bežnému čitateľovi, štandardne zorientovanom vo fungovaní ľudského tela a medicínou, nebude prekážať žiadny problém. Dokonca ani logické lapsusy, čo je veľkým plusom knihy.

Schválne, či ich spoznáte! 20 hercov, ktorých si pamätáme len z jedného filmu

Skúmanie smrti ako umenie
Už od prvých stránok knihy je jasné, že ide o páchateľa, ktorý je extrémne inteligentný, ale doslova posadnutý. Čím? Smrťou! Pretože smrť je niečo, čomu sa bežný človek snaží vyhnúť, a ak sa dá, ani na ňu nemyslieť. Lenže niekoho práve prah života a smrti natoľko fascinuje, že je ochotný prekonať morálku, prekonať hranice a koketovať so smrťou ako s partnerkou vo výskume. A presne s takýmto vrahom máme v knihe dočinenia. Preto kniha prináša mnoho zaujímavých odhalení a neočakávané rozuzlenie. Krok za krokom pribúdajú obete a vyšetrovatelia zisťujú, že mladé dievčatá uväznené v klietkach asi nebudú ich najvážnejší problém. Príbeh čitateľa odnáša od aktuálnych prípadov v ďalekej minulosti a faktu, že každý môže mať závoj slušného človeka. Pretože každý vrah, ktorého chytia, môže mať za sebou kvantum zločinov, ktoré dokonale zakryl, prípadne hodil na niekoho iného.

Nie je len na zábavu ! 15 lekcií, ktoré nám dal seriál Hra o tróny

Kniha ja pochúťkou pre tých, ktorí hľadajú niečo viac ako len klasiku. Je pre ľudí, ktorým sú blízke aj tajomstvá duchovna. Riešenie otázok, čo je po smrti a kam sa až vieme vydať v čase, keď sa už telo javí ako mŕtve... Existuje duša, existujeme naše telo mimo telesného? Na všetky tieto sa snaží hlavná postava knihy nájsť odpoveď. Akurát nie práve najhumánnejšou cestou. Táto kniha vám pre svoje napätie rozhodne vezme pár hodín spánku. No ak sa dostanete k záveru, pochopíte, že vlastne pár obetovaných hodín odpočinku rozhodne nie je to najhoršie, čo sa v živote človeka môže stať. Hlavne v porovnaní s obeťami, ktorých v knihe nie je málo.

(Ellison Cooperová - V klietke, Ikar 2019)

Autor: Marcos
Zdroj foto: Pixabay, IKAR


SUPER TEST! S ktorým znamením zverokruhu si v posteli rozumiem najlepšie?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac