TOTO nie je vôbec príjemné: Čo robiť, keď kolegovia intrigujú?

TOTO nie je vôbec príjemné: Čo robiť, keď kolegovia intrigujú?
V práci by sme mali mať prívetivé prostredie, ktoré nám umožní podať čo najlepší pracovný výkon. Ale ruku na srdce - koľkí z nás si môžu s pokojným svedomím povedať, že to tak majú? Kolegov, a ani šéfov si nevyberáme, a či chceme alebo nie, musíme s nimi vychádzať. Lenže čo robiť, ak máte vedľa seba ľudí, pre ktorých je intrigovanie základnou pracovnou zručnosťou?

Blíženec neznáša bezmocnosť, lev ignoráciu: Aká je najhoršia demotivácia podľa znamenia?

Ako to vznikne
Intrigána väčšinou na prvý pohľad nespoznáte. Tvári sa presne naopak - ako milý a chápavý človek. Celkom ľahko sa votrie do vašej priazne a pomerne bez problémov dosiahne, že sa mu začnete zverovať. Aj so súkromnými záležitosťami. Pochopiteľne, že všetko, čo sa od vás dozvie, v patričnej chvíli zneužije proti vám. Máme pre vás jedinú radu - nezverujte sa s citlivými informáciami nikomu, o kom nie ste stopercentne presvedčení, že je diskrétny.

Najsilnejšie osobnosti zverokruh: Patríte k nim aj vy?

Konfrontujte!
Ak sa o nejakom kolegovi dozviete, že o vás roznáša klebety, treba sa voči tomu rezolútne postaviť. Aj keď to nie je príjemné, treba sa s ním medzi štyrmi očami porozprávať a požiadať ho, aby s tým okamžite prestal. Pripravte si argumenty a buďte presvedčiví. Ak nepomôže rozhovor medzi štyrmi očami, konfrontujte ho aj pred kolegami. Ak nepomôže ani to, je čas zainteresovať do záležitosti nadriadeného. Malo by byť v jeho záujme, aby na pracovisku vládla pohoda. Niekedy však šéfovia nadŕžajú niektorým podriadeným a nedokážu spravodlivo vyriešiť konflikt. Ale aj šéf má šéfa, tak choďte vyššie.

Trestný čin
Dajte si však pozor, aby ste nevyzerali ako žalobaba. Hovorte bez emócií, fakticky, s argumentáciou. Nemajte strach, bráňte sa. Veď ohováranie je trestný čin. Nadriadený by nemal brať na ľahkú váhu, ak sa mu to deje v tíme, pretože to rozvracia pracovnú morálku. Zlé vzťahy na pracovisku uvádza ako hlavný dôvod zmeny zamestnania až tretina Slovákov, a viac ako desať percent nie je spokojných s tým, ako sa k nim správa šéf. Nikto nechce pracovať v kolektíve, kde je zlá atmosféra, napäté vzťahy a hádky sú na dennom poriadku. Sme ochotní prijať aj nižší plat, ak svoj pracovný čas trávime v priateľskom kolektíve.

Vieme, ako na to: 8 vecí, ktoré robiarozumné ženy so svojimi peniazmi

Prečo to robia?
To je správna otázka. A je na ňu jednoduchá odpoveď. Takíto ohovárači utekajú pred vlastnými problémami a nedostatkami. Nedokážu strpieť, že je niekto krajší, múdrejší, šikovnejší... Pokúšajú sa vlastné nedostatky prekryť tým, že o druhých šíria nepravdy. Správajte sa v práci tak, aby to nikoho nedráždilo. Neupozorňujte prehnane na svoje úspechy, zdržte sa hlasných emotívnych prejavov. Nezneužívajte v práci žiadne zariadenie na súkromné účely. A najmä nezabudnite: zamestnanie nie je miesto, kde si máte budovať priateľstvá, ale pracovať.

Autor: Monika
Zdroj foto: Shutterstock


SUPER TEST! Ako vás vníma vaše okolie? Odpoveď vás určite prekvapí!
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac