Treba vám svieži dych? Žuvačku nahradí...

Treba vám svieži dych? Žuvačku nahradí...
Sú chvíle, kedy si jednoducho nie sme isté svojím dychom. Jedli sme niečo aromatické, dali sme si cigaretku či dve, pili alkohol alebo dlho nič nejedli a v ústach to narobilo zápach. Pokiaľ by sme si mohli umyť zuby, bolo by to ideálne, ak by sme mali po ruke mentolovú žuvačku, to by tiež situáciu na čas vyriešilo. Ak však nemáme ani jedno, poradíme, čo s tým.

Voda
Základom je voda, ktorou môžeme vypláchnuť väčšiu časť baktérií usadených v ústach. Dobre si ju premeľme v ústach a pomedzi zuby, vypláchajme v nej aj jazyk, ktorý by sme mohli aspoň zubami jemne oškrabkať. Čistá pramenistá urobí chvíľkovú službu osvieženia a spláchne hlavný zápach, ktorý sa usadil v dutine.

Jablko
Milovníci ovocia ocenia tip na chutné „umývanie zubov" jablkom. Hryzme toto obľúbené ovocie, celé ho skonzumujme a teraz si dýchnime do dlaní. Mal by to byť radikálny rozdiel, pretože jablko v sebe skrýva polyfenol neutralizujúci pachy. Pokusy dokonca ukázali, že účinne potlačí aj pach cesnaku, čo je už poriadny výkon!

Mäta
Samozrejmosťou, ktorej sa netreba báť, je lístok mäty. Väčšina žuvačiek, ktoré žujeme s cieľom neutralizovať pachy v ústach, má práve túto príchuť, pretože to skúsme aj v čerstvej podobe. Rozhryznime mätu, spojme ju so slinami a potom vypľujme. Aby nezanechala žiadnu farebnú stopu, ústa si navyše vypláchnime vodou.

Minerálky z obchodu nám poškodzujú zuby 

Špenátové listy
Z listov, ktoré možno hodiť do úst, vyberáme aj špenát. Zelené druhy listnatej zeleniny totiž obsahujú prírodné farbivo chlorofyl - látku, čo sa pridáva aj do osviežovačov dychov. Neutralizuje, prečistí a ešte je aj zdravý. Dostatok spomínaného chlorofylu obsahuje aj vňať z petržlenu.

Kokosový olej
Asi vám to nebude hneď po chuti, ale môžete si chlipnúť aj z oleja, aby ste sa zbavili zápachu úst. Je známe, že kokosový (a okrem neho napr. aj sezamový) majú silu bojovať proti mikróbom v ústach a likvidovať ich. Navyše zuby posilňujú a zlepšujú ich bielu farbu, takže sa to určite oplatí skúsiť. Cmúľať olej by sme mali aspoň 20 minút.

Kardamón
Pre tých, ktorí sa neboja utratiť za svoj svieži dych nejaké to euro, tu máme aj kardamón. Ide vraj o tretie najdrahšie korenie sveta, no všetko vykompenzuje svojou vôňou a účinkami. Používa sa hlavne v arabských krajinách a okrem jedla je aj na cmúľanie. Podporuje zdravý dych a čistí. Okrem kardamónu je týmito účinkami známy aj fenikel.

Zistite zdravotný stav z úst: Čo signalizujú vrásky, herpes či pachuť? 

GALÉRIA: Najkrajšie a samozrejme, zdravé hollywoodske úsmevy môžete vidieť v galérii pod článkom.

Autor: GaBi


Super TEST! Vyberte si nočné pochúťky a zistite, kto je vaša spriaznená duša
Otestuj sa

Galéria

Treba vám svieži dych? Žuvačku nahradí...Treba vám svieži dych? Žuvačku nahradí...Treba vám svieži dych? Žuvačku nahradí...+25Treba vám svieži dych? Žuvačku nahradí...
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac