Tridsiatka ako svadba?

Tridsiatka ako svadba?

Akonáhle sa začne hovoriť o prvých narodeninách s trojkou na začiatku, reagujeme všetky rovnako. Zvážnieme. Varovný signál sa rozoznie: dospelosť je tu. Je tu, či už sa na ňu tešíme alebo nie. Objektívne síce nie je príliš veľký rozdiel medzi tým, či máte dvadsaťdeväť alebo tridsať, pocitovo je ale všetko inak. Tridsiatka je symbol, hranica odkiaľ sa ide ,naostro'...

Áno, tridsiatka sa stala pre našu generáciu znamením dospelosti. Fenoménom, ktorý riešia hrdinovia zo seriálu Priatelia, sociológovia aj výrobcovia internetových blahoželaní. Tí vás navyše veľmi radi potešia tvrdením, že ,tridsiatka nie je až tak zlá! Veľa ľudí by si želalo, aby mali tridsať: napríklad tí, ktorí majú štyridsať'.

Dôvod, prečo toto životné výročie získava dôležitosť a význam je jasný. Doba sa mení. Neženieme sa do vydávania a ženenia, nechceme mať hneď deti a starať sa o domácnosť. Naša dvadsiatka je skôr v znamení dospievania, pretože dlhšie študujeme, radi cestujeme a veľmi radi si tiež užívame slobodu a nezávislosť. Zakladať rodinu? No to teda ani náhodou. Zatiaľ, čo v roku 1989 mali nevesty najčastejšie dvadsaťjeden rokov, teraz sa väčšina žien vydáva v dvadsiatichdeviatich. A ten zbytok, druhá a tiež nemalá skupina, slávi teda tridsiatku skôr než vlastnú svadbu.

Výsledok? Tridsiate narodeniny nahrádzajú okamžik, kedy mali dievčatá a ženy so snubným prstienkom na ruke vstúpiť tzv. do života. Nevydávame sa, ale oslavujeme tridsiatku!

Mali sme to všetky podobné. S blížiacim sa dátumom nám striedavo zvieralo žalúdok a zároveň dotierali otázky o pravde: Sme na správnej ceste? Dokázali sme, čo sme chceli dokázať (alebo aspoň niečo iné)? Prípadne - trávili sme dosiaľ čas s tým pravým? Keď už bolo otázok a pochybností príliš, našťastie sa oný dátum priblížil skutočne na dosah. A ako najlepšie riešenie sa v tejto situácii ukázalo postaviť sa tridsiatim narodeninám čelom.

Samozrejme, všetky nás aspoň raz napadlo, či by nebolo lepšie tváriť sa, že sa nič nedeje a žiadna zásadná hranica tu nie je. Lenže sa potom ukáže, že to akosi nejde. Tvárite sa akoby nič, ale okolo vás sa stále vynárajú noví a noví ľudia, ktorí o vašom ,jubileu' vedia. Tak sa oficiálna oslava stáva predsa len lepším riešením než osamelé plakanie nad ušlou mladosťou.

"Party musí byť," povedala mi Lenka a prenajala si bar, kam pozvala všetkých kamarátov aj známych. Na jej narodeniny všetci dodnes spomínajú ako na neuveriteľnú oslavu, z ktorej sa spamätávali celý víkend. Ona sama sa z toho finančne dávala dohromady ešte mesiac, rozhodne si to ale užila. A všetko zvládla ,naraz', k čomu si dnes blahoželá. Mala totiž možnosť sledovať svoju kolegyňu, ktorá sa naopak rozhodla nemiešať všetkých známych v jednej krčme, a tak sa pri príležitosti svojej tridsiatky stretávala s rôznymi skupinkami priateľov takmer celý týždeň, deň po dni. Kamaráti z gympla, z vysokej, z práce, z jógy... až do úplného vyčerpania síl oslávenkyne.

Otázka, ako sláviť, je teda zásadná. Najdôležitejšia! V bare, alebo doma? Len s blízkymi, alebo vo veľkom? A keď teda vo veľkom - ako usporiadať niečo (večer, víkend?), na čo ostatní dlho nezabudnú? A čo tiež mňa bude tešiť, baviť, zaujímať?

Alica pojala svoju tridsiatku ako svadobnú veselicu. Doslova a do písmena. Keď už sa - prvýkrát v živote - rozhodla usporiadať narodeninovú oslavu, muselo to byť vo veľkom: "Došlo mi, že by som už mala byť dospelá. A to si zaslúži večierok." Na oslave v dome jej matky sa tak zišli všetci, ktorí pre Alicu niečo znamenajú. Priatelia, kolegovia, rodičia jej partnera. A tiež jej otec, ktorý dokonca prišiel aj s novou manželkou. Alica totiž trvala na tom, že ide o oslavu jej dospelosti, a tak tu predsa musia byť obaja ľudia, ktorí ju priviedli na svet! Musia sa prekonať a kvôli dospelej dcére sa zase raz, po rokoch, zísť! Prekonali sa a nakoniec spoločne spomínali na roky, kedy sa Alica narodila a bola malá. Síce sa to neobišlo bez napätého finále, pri ktorom mamička udrela exmanžela kabelkou po hlave, ale Alica mohla byť spokojná. Splnili jej želanie k tridsiatke...

Ani takáto veľkolepá oslava sa však nedá porovnať so šialenstvom, ktoré okolo tridsiatky rozpútavajú napríklad mladí Briti alebo Američania. K narodeninovým slávnostiam alebo tematickým party patria dlhé zoznamy hostí, menovky pri každom tanieri, alebo dokonca internetové stránky s fotografiami všetkých pozvaných. Oslavujú všetci, zvlášť bujaro samozrejme tí, čo sú alebo chcú byť slávni. Modelka Kate Moss pojala vlani svoju party na oslavu tridsiatich narodenín v štýle začiatku dvadsiatych rokov minulého storočia, a tak sa jej hostia - medzi inými napríklad Gwyneth Paltrow, Chris Martin, Stella McCartney, Naomi Campbell alebo Jade Jagger - podľa toho štýlovo obliekli.

Správy o úžasných narodeninách celebrít samozrejme umocňujú trend. "V januári som dostala e-mail od kamarátky, nech si rezervujem júnový víkend na jej narodeniny," rozpráva mi Angličanka Kerry. "Keď som sa divila, prečo mi to dáva vedieť s takým predstihom, upozornila ma, že leto majú ľudia väčšinou dopredu naplánované na dovolenku a ona chce, aby s jej tridsiatkou všetci rátali. Asi ako keby jej chceli ísť na svadbu."

Kerry sa sama dočká jubilea až za rok - ale už teraz si láme hlavu, ako tú party pojme. Nemá vo zvyku zrovna niečo nechávať na náhode, takže aj tridsiatku premyslí do každého detailu. A radšej s patričným predstihom. Tieto narodeniny sú predsa veľkou udalosťou!

Nech už oslava dopadne akokoľvek, ozajstné čaro a zmysel tridsiatky asi v skutočnosti spočíva inde. Alica to už vie. Aj keď sa jej oslava veľa ľuďom zapísala do pamäte ako veľmi podarená, ona sama si pri spomienke na ňu predstaví len počet vypitých fliaš a zjedených tanierov najrôznejších dobrôt. Vždy si tiež pripomenie, že všetci vtedy prišli za ňou a kvôli nej. Ten deň bol správny okamih, kedy si mohla uvedomiť, koľko má okolo seba priateľov a že ich má rada. Odmietla sa zároveň strachovať, ako sa všetci cítia, nemala ambície všetkých baviť, ale naopak sa sama dobre bavila.

"Na tej oslave je najlepšie, že to sú tvoje narodeniny. Nemusíš sa snažiť, automaticky si stredom pozornosti. Tak si to poriadne uži," povedala mi. Tak si to poriadne užite, hovorím vám.

 Hľadá sa ideálny bar

Vybrať správny bar môže byť ťažké. Na oslavu narodenín určite nebude ideálny priestor s jedným dlhým stolom, pri ktorom môžu hostia hovoriť len so svojimi susedmi. Riešením nie je ani lokál s množstvom stolíkov, medzi ktorými sa nedá prechádzať. Spoločnosť sa zase rozdelí na skupinky, ktoré oslávenec musí chtiac nechtiac obiehať. Kde teda oslavovať? Najlepšie v podniku, ktorý síce ponúkne posedenie, ale zároveň mu dominuje veľký bar.

K nemu budú mať všetci tendenciu sa sťahovať. Ak je tam tiež tanečný parket alebo DJský pult, ďalší bod k dobru. Pokiaľ nič také nenájdete, overte si aspoň, či v bare hrajú hudbu, ktorá sa vám páči, prípadne či vás nechajú pustiť si tú svoju a či môžete trochu pozmeniť dekorácie. Síce to na prvý pohľad môže pôsobiť infantilne, ale aj balóniky na strope môžu pobaviť. Ak sa rozhodnete party pojať tématicky, štýlovo by mali byť oblečení vaši priatelia, štýlová by mala byť aj hudba, prípadne projekcie.

Autor: Petra Švecová


Super TEST! Aké životné motto sa ku mne naozaj hodí?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac