Vložka či tampón: Pýtali sme sa odborníčky, čo je zdravšie

Vložka či tampón: Pýtali sme sa odborníčky, čo je zdravšie
Ak máme "svoje dni", chceme ich stráviť, čo najkomfortnejšie. Vložky či tampóny sú v tomto prípade absolútnou nevyhnutnosťou. V prípade, že máte odvahu, môžete skúsiť aj menštruačný kalích. Každá z nás sa riadi svojím pocitom, ale viete, čo je pre naše telo najzdravšie či najlepšie? V tomto prípade nám poradila zdravotná sestra pracujúca v gynekologickej ambulancii Simona Molnárová.

Vložky
Tak to je absolútna klasika. Už s prvou menštruáciou po nich okamžite siahneme, pretože vtedy na tampóny nemáme ešte odvahu. ,,Dnešný trh ponúka skutočne veľké množstvo vložiek, či už rôzneho typu, veľkosti alebo savosti. Je iba na vás, ako sa rozhodnete a čo vám vyhovuje. Tento druh intímnej hygieny používajú skôr zrelšie ženy, mladšie dávajú prednosť iným formám. Vložky majú tú výhodu, že sa nezavádza nič do tela, pretože nie každý dobre znáša pocit cudzieho telesa v tele," uvádza nás do témy Simona.

Sex počas menštruácie: Vieme, čo si o ňom myslia muži

Tampóny
Ak máme naplánovanú športovú aktivitu, kedy nie sú vložky veľmi vhodné, určite si vyberieme tampóny. ,,Tampóny sú bežnou súčasťou života, ich používanie už nie je žiadnou raritou. Myslite však na to, že ak ho včas nestihnete vymeniť, môže prísť k jeho presiaknutiu. Tiež sa odporúča nemať ho priveľmi dlho, je tam riziko tvorenia baktérií. Nesiahajte po nich príliš často, ak trpíte mykózami, infekciami, zápalmi či inými chorobami. V porovnaní s vložkami je ich aplikácia trošku náročnejšia. Navyše, ak tampón nezasuniete dostatočne hlboko, môže vás tlačiť," vysvetľuje odborníčka.

Menštruačný kalich
Na túto novinku sa možno ešte len odhodlávate. Možno budete prekvapená, ale u žien, ktoré ju skúsili sa stala veľmi obľúbenou. ,,Menštruačný kalíštek sa vyrába z lekárskeho silikónu, takže je úplne nezávadný. Tiež sa vyrába v rôznych veľkostiach a dosť sa telu prispôsobí, ale niektoré pacientky uvádzajú, že im občas vypadáva. Jeho vymieňanie je jednoduché a hygienické. Kalíštek vylejete, opláchnete e a môžete použiť, " objasňuje zdravotná sestra. Ak by ste ho rada skúsila, rátajte s tým, že dá zabrať vašej peňaženke. Jeho cena sa pohybuje okolo 20-30 eur. Bonusom je, že ho môžete použiť aj na plávanie.

Chudnite počas menštruácie: Overené tipy, ktoré fungujú

Kde je pravda?
,,Nedá sa jednoznačne povedať, ktorá alternatíva je najzdravšia. Opakujem, že pri zápaloch či infekciách určite siahnite po klasických vložkách. Na druhej strane, nezabúdajte aj na to, že vložky bývajú mnohokrát aj parfumované, na výrobu sa používajú absorbčné gély, čo ženy s vysokou citlivosťou pokožky nemusia dobre znášať. Pri tampónoch sa môže vyskytnúť tiež syndróm toxického šoku," hovorí Simona. V každom prípade, je ťažké určiť, čo je pre naše telo najzdravšie. Nechajte radšej rozhodnúť svoj pocit a berte do úvahy to, ako sa cítite.

,,Na noc by som odporúčala skôr vložky. V noci naše telo oddychuje a prechádza regeneráciou. Tak by sme ho mali nechať vydýchnuť, a to "bez cudzích telies" zavedených v tele," dodáva na záver zdravotníčka.

Autor: Jane


Super TEST! Aké životné motto sa ku mne naozaj hodí?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac