Vrah je bližšie, než sa zdá: Hranica medzi obeťou a páchateľom niekedy existovať nemusí

Vrah je bližšie, než sa zdá: Hranica medzi obeťou a páchateľom niekedy existovať nemusí
Učia nás to filmy, bežné knihy a traduje sa to aj v spoločnosti. Hranice medzi obeťou a páchateľom zločinu sú jasne dané, vymedzené a nespochybniteľné. Lenže v živote a v knihe Bábkové divadlo môže všetko vyzerať trochu inak.


Všetko je o dievčati, ktoré musí zomrieť! Je nejaká šanca, že to nakoniec prežije?

Autor spravil dobre
M. W. Craven už v šestnástich vedel, čo je to život, pretože narukoval do armády. Cestoval po svete, následne opustil armádu a dal sa na štúdium sociálnej práce. Ešte pred pár rokmi nenapísal ani čiarku a v roku 2018 debutoval románom Bábkové divadlo. Latku svojej tvorby nastavil poriadne vysoko. Kto by čakal nesmelý počin začínajúceho autora, nech sa rýchlo vzdá predsudkov. Ide o bravúrne spracovaný príbeh. A tých predsudkov sa pri čítaní bude potrebné vzdať viacerých.

Spaľovač ako temný prízrak
Dej knihy sa začína rituálnymi vraždami. Na prvý pohľad jasné dielo šialenca. Niekto upaľuje mužov v rituálnom kruhu z kamenia. Ako to už v dobrých zápletkách chodí, do aktívnej služby povolávajú policajta zo zálohy. Na scéne sa objavuje svojrázny detektív Washington Poe, ktorý však bol z policajnej práce stiahnutý pre vlastný omyl. Sám seba sa však po nociach pýta, či naozaj išlo o omyl. Netreba však predbiehať. Hlavnou postavou knihy je tajomný spaľovať. Ako budete prechádzať riadky knihy, dej vás úplne vtiahne. Krátke kapitoly vás budú hnať do čítania a vy budete medzi riadkami lúštiť, kto je spaľovačom.

Nahryznutie veľkej politiky
Autor si názov knihy nezvolil náhodne. Pretože spaľovač rozohral nebezpečnú hru. Jeho aktivita siaha do najvyšších kruhov. Používa ľudí ako svoje bábky na to, aby nechával indície, aby kryl po sebe stopy a všetko v knihe zapadá do seba s takou presnosťou, že netreba nad ničím privierať oči, ako to niekedy pri kriminálkach býva. V tomto príbehu nie sú žiadne náhodne podhodené dôkazy, žiadne skratky, žiadne akože nápady, ktoré zrazu odhalia novú cestu. Všetko zapadá dokonale do seba ako atómové hodinky a to každého milovníka kníh nesmierne poteší.

Vrah je bližšie, ako sa zdá
Prídu prvé podozrenia, domnienky a keď už neviete, kto by za spálenými telami mohol byť, vrah sa ukáže v planej kráse. Lenže M. W. Craven zrazu vyťahuje ďalšie esá z rukáva. Čakáte jasný koniec, rozuzlenie, odsúdenie, ale nie. Zrazu sa ukazuje, že niečo je inak. Autor dokonale pomieša sympatie aj antipatie a čitateľ zrazu stojí na neprebádanom území vlastných postojov, predsudkov, ideálov a stavia sa do pozície sudcu, ktorý má rozhodnúť, či je niekedy na mieste zobrať spravodlivosť do vlastných rúk. A za akú cenu?

Koniec dobrý, všetko dobré
Bábkové divadlo je kniha, ktorá vás zoberie do mrazivého sveta, kde peniaze znamenajú moc a moc znamená všetko. A potom sa môže stať, že človek, ktorý sa nemá ako brániť a stratí všetko, už nemusí hrať podľa niekoho pravidiel. Spraví si vlastné. Záver knihy je taký, ako celých bezmála 400 strán. Dokonale zvládnutý. Ale tak trochu pripomína sladké prekvapenie, ktoré vám niekto vloží do úst. Pochutíte si, prehltne, ale na otázku, čo to bolo, vám nikto neodpovie. Možno len tušíte...

Autor: Marcos
Zdroj foto: Pixabay, vydavateľstvo Ikar


Super TEST! Aká bude vaša budúcnosť o 10 rokov? Vieme odpoveď!
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac