Zaľúbili ste sa. Naplánovane, ale až po uši. Je tu však jeden problém. Ó, áno, vy už predsa niekoho máte! O rozchode nepochybujete ani chvíľočku, problém je, že váš priateľ ten koniec, čo visí vo vzduchu, vôbec necíti. 

Ako mu povedať, že ste sa zaľúbili do iného?

Žiadny rozchod nie je ľahký. Môžete si ho hoci aj dvadsaťkrát prehrať v hlave, naživo to bude horor. Ťažko predvídať, ako naň priateľ zareaguje. Navyše, keby ste chceli byť prudko úprimná a rovno mu oznámite, že na príčine je niekto tretí, zanevrie na vás ešte viac (a na svete bude o muža viac, čo odsúdi všetky ženy ako hnusné, prelietavé beštie).

Jednou z častých stratégií je sabotáž vlastného vzťahu. Budete jednoducho odporná a neznesiteľná do tej miery, že to priateľ vzdá skôr ako vy. Dostanete kopačky (čo ste aj chceli) a máte pokoj.

Mínusom je, že táto taktika je pomerne zdĺhavá. Ak vás raz priateľ ľúbi, je mu jedno, že máte svoje nálady. A bude dlhú dobu prehliadať, že sa niečo deje, len preto, lebo vás nechce stratiť. Vy budete vyčerpaná ustavičným hraním fúrie, a aj tak nič nedosiahnete.

A čo ten tretí, kto na vás čaká? Tiež nebude čakať donekonečna. Keď ste mu pred polrokom sľúbili, že rozchod je otázkou pár dní, dokedy si myslíte, že sa nechá vodiť za nos?

Nečakajte, ak máte vo veci jasno. Priateľa raníte tak či tak, ale či to urobíte dnes alebo o mesiac, na veci nič nemení.

Ako mu povedať, že ste sa zaľúbili do iného?
Milo, ale rázne
Na rozchod si nevyberajte žiadne verejné miesto - čím viac cudzích pohľadov, tým mizernejšie a zraniteľnejšie sa bude cítiť ten, koho plánujete odkopnúť.

Pripravte sa na priateľovo žalostné: „Prečo?!“ Už viete, čo mu na to poviete? Ak budete zahmlievať a vyhovárať sa, že on za to nemôže, že je pre vás príliš dobrý a podobné klišé, ľahko sa zamotáte. Dobre si teda zvážte, či by predsa len nebolo rozumnejšie povedať pravdu a mať pokoj.

Obrňte sa hrošou kožou
Skôr či neskôr priateľ zistí, že niekoho máte. Sú tu predsa spoloční známi, náhodné stretnutia v meste, ako na truc, práve keď budete s vaším novým objavom... pripravte sa, že (slovami pani Haliny Pawlovskej) zúfalí muži robia zúfalé činy. Obrňte sa teda hrošou kožou proti jeho hnusným mailom, esemeskám a telefonátom.

Zašlo to tak ďaleko, že sa vám vyhráža a odmieta sa zmieriť, že ste ho nahradili? Nenechajte sa terorizovať a zatiahnuť do jeho hry na vaše city! Lenka (25) zažila priateľa, ktorý ju po nevere a následnom rozchode bombardoval 50 sms denne! „Bolo to nenormálne. Písal mi vyslovene od rána do večera. Kontaktoval ma cez Skype, ICQ, Facebook, všade! Keď som sa mu neozývala, začal písať pod falošnými identitami, ako svoj kamarát a podobne. Bolo to pekelných pár týždňov. Nadával mi, inokedy naopak prosíkal, či sa môže vrátiť... urobila som to, čo mi radila kamarátka. Neodpovedala som mu. Ani raz. Nakoniec ho to prestalo baviť a už ma viac nekontaktoval.“

Zažili ste niečo podobné? Zaľúbili ste sa, kým ste boli vo vzťahu s iným? Ako by ste to riešili vy?