Počúvali ste od svojich rodičov otázky a rady typu: Prečo chodíš s takým sebcom? Nájdi si poriadneho chlapa, ktorý ťa bude mať naozaj rád a bude ti pomáhať. Alebo ste hovorili nešťastne zamilovaným synom: Nájdi si dobrú ženu a budete sa mať ako v raji? Nie ste jediné. Dokonca aj štatistiky uvádzajú egoizmus ako najčastejší dôvod rozpadu manželstva. Nad 80% ľudí označilo sebecké lipnutie na osobnom prospechu za hlavný dôvod na ukončenie partnerského vzťahu.

Businessman yelling at woman
Businessman yelling at woman
Zdroj: BananaStock

Ako sa dá žiť so sebcom? Pokiaľ sa do takého vzťahu pustíte, počítajte s tým, že to budete len vy, kto bude dávať a iba vy budete strácať, vy sa budete prispôsobovať a tiež len vy si prestanete svojho partnera vážiť a čo je horšie, prestanete si vážiť tiež seba. Ústupky a kompromisy ku každému vzťahu určite patria, ale obojstranné, pokiaľ ustupuje celý život len jeden, vzťah nie je rovnocenný a váš sebecký partner sa tiež stáva nerovnocenným.

Spočiatku sa budete nad egoizmom svojho partnera chápavo usmievať, potom nechápavo krútiť hlavou a na zarytých sebcov budete chcieť kričať, aby si uvedomili, ako svojho väčšinou dobrého partnera zneužívajú a tým aj ponižujú. Stretnete sa s úkazom, ktorý je pre vás nepochopiteľný, ale pre sebca celkom bežný. A to keď sa priblíži napríklad doba vašich narodenín. Stane sa zrazu, že nedostanete darček. Váš egoista si najskôr vôbec nespomenie, že má narodeniny niekto iný než on sám. A keď už si spomenie, radšej si rýchlo kúpi nejakú predraženú nóbl vecičku pre seba, vy predsa už musíte pochopiť, že na vás už mu proste nezostalo.

Čo pre vás ale vždy zostane, je práca. Tú egoista druhým rozdáva často a rád. Ak si urobíte s takým človekom dieťa, je takmer stopercentné, že na starostlivosť oňho budete sama. On má predsa svoje záujmy, kamarátov, kapelu, obľúbený šport a niektorí si pridajú aj obľúbenú kamarátku. Kľudne zabudnite na dohovorenú schôdzku s vami, keď sa mu do cesty pripletie niečo zaujímavé.

Bude pre vás až neuveriteľné, ako sa k vám takto môže správať. Ako chce mať všetko len sám pre seba a pritom mať rodinu s vami. Vás by za takéto nezodpovedné sebecké správanie hanba fackovala, ale váš sebec je najspokojnejší tvor na svete. Získal niečo sám pre seba, pritom kvôli vám neobmedzil ani nestratil vôbec nič. Je so sebou spokojný, ale vy nie ste. Nedúfajte. Nezmení sa. Gény sú gény. Pozrite sa do jeho rodiny. Jeho otec, babička či ujo boli zrejme takí istí.

Ako nájsť stratenú rovnováhu? Môžete sa prispôsobiť. Prestanete si dávať darčeky, pretože prečo by mal dostávať len ten lakomý. Budete sa starať len sama o seba, budete sama chodiť len po svojich záujmoch. No, tiež sa vám zdá, že sa tak nejako vytratil spoločný život? Časom najskôr zistíte, že ste aj tak na všetko sama a že si vlastne žijete sama pre seba. Pokiaľ vám taký vzťah bude vyhovovať, je všetko v poriadku. Ale pokiaľ ste do takéhoto vzťahu dotlačení svojim sebeckým partnerom, či partnerkou, nájdete si úniky z mizerného života možno v podobe milencov či iných záujmov, ale šťastní aj tak nebudete. Pokiaľ sebeckí nie ste, tak na vás nakoniec zostane len tá práca a váš sebec sa bude povaľovať a tešiť sa, ako si ten svoj život dobre zariadil.

Alebo môžete poslúchnuť radu svojho otecka a netrápiť sa vedľa sebeckého človeka, nájsť si niekoho poriadneho, kto vie nielen brať, ale tiež dávať, ktorý vám chce pomáhať, kto sa postará, keby sa niečo závažné stalo, a ktorého bude tešiť, že sa máte po jeho boku dobre a lepšie. A pokiaľ vrátite rovnako jemu, budete sa mať obaja ako v raji.