Takmer každá žena má občas problémy so svojim cyklom, a aj keď to nemusí hneď znamenať nejaké závažné ochorenie, upozorňuje telo na nejaký nedostatok. Rozhodne je však potrebné sledovať pozorne všetky signály, ktorými k nám náš organizmus hovorí, ide predsa o naše zdravie.

Keď sa objaví nezvyčajné krvácanie

Zažili ste už niekedy krvácanie mimo dní, kedy sa malo dostaviť? Možno sa to stalo po pohlavnom styku, alebo prišlo skutočne z ničoho nič. Väčšina žien si s jednorazovým mimomenštruačným krvácaním starosti nerobí, aj keď sú prekvapené. Malo by to však byť varovanie, že niečo nie je v poriadku.

Mimo menštruačné krvácanie je vždy signálom, že sa deje čosi, čo sa vymyká normálu. Takéto krvácanie je napríklad jedným z príznakov nádorového ochorenia maternicového krčku alebo maternice. Príčin však môže byť viac.

Aké môžu byť príčiny náhleho krvácania?
Jednou z príčin náhleho krvácania môže byť potrat, a to aj vtedy, ak žena o tehotenstve nevedela, teda v úplných počiatkoch tehotnosti. Časť žien pozoruje však mimo menštruačné krvácanie aj pri užívaní hormonálnej antikoncepcie, hlavne v počiatkoch jej užívania.  Za toto krvácanie môže nedostatok estrogénov a mal by ho posúdiť gynekológ.

Krvácanie môže spôsobiť aj trhlinka na sliznici vagíny, za krvácanie ale môžu aj  polypy, či malé vriedky. A prirodzene, môže byť prejavom chorobných zmien sliznice nielen v pošve, ale aj v maternici. V tomto prípade sa objavuje krvácanie často po pohlavnom styku.

Ak takéto krvácanie spozorujete , je vhodné zájsť okamžite za gynekológom. Dokonca aj vtedy ak sa jednalo o veľmi slabé a jednorazové krvácanie. Netrápte sa zbytočne chmúrnymi myšlienkami vopred a počkajte na výsledky vyšetrení. Návštevu však v žiadnom prípade neodkladajte týždne, či mesiace. Rýchlosť je v tomto prípade veľmi žiaduca, jednak sa buď dozviete, že je všetko v poriadku, alebo v tom horšom prípade môžete okamžite podstúpiť liečbu.

Praktická pomôcka
Možno je váš cyklus skutočne pravidelný ako hodinky, napriek tomu by ste nemala podceňovať dôležitosť tzv. menštruačného kalendára. Záznamy si môžete robiť aj do diára, alebo mu dať jednoducho takú podobu, aká vám bude vyhovovať. Je vhodné si zaznamenávať nielen menštruačné krvácanie, ale aj zdravotné problémy, pohlavný styk, či ovuláciu a prípadné špinenie počas nej. Toto všetko môže z dlhšieho časového odstupu vášmu lekárovi tiež pomôcť pri určovaní diagnózy, alebo pri liečbe neplodnosti, či iných zdravotných problémoch.