Vzťahy a sex NEPRÍJEMNÉ ZISTENIA: Máte partnera, ktorý trpí depresiou? Mali by ste sa pripraviť na...

ZDROJ:

V bohatstve i v chudobe, v zdraví aj v chorobe. Známy sľub novomanželov. Ak ochorie ma závažné ochorenie jeden z partnerov počas manželstva, nemal by to byť dôvod na rozchod. Pri vstupe do manželstva je však fér, aby ste mali dostatok informácií o tom, koho si beriete. Dobrovoľne spojiť svoj život s chorým partnerom je totiž silný záväzok. V prípade, že sa rozhodnete vydať alebo oženiť s niekým, kto dlhodobo trpí depresiou, musíte rátať s nasledujúcimi rizikami.

Budete v pozícii kontrolóra
V takto konštruovanom vzťahu sa často stáva, že zdravý partner sa stane akýmsi kontrolórom a rozhovor medzi partnermi sa zúži na: „Zobral si už dnes lieky? Nezabudol si zavolať psychiatrovi? Prečo si si dnes vypil, keď vieš, že nesmieš tie lieky kombinovať s alkoholom?" Z rovnocennej komunikácie sa posuniete do levelu kontrolujúcej komunikácie, ako to bolo kedysi, keď ste boli dieťa a rodič kontroloval, či ste urobili všetko, čo ste mali.

NEPRÍJEMNÉ ZISTENIA: Máte partnera, ktorý trpí depresiou? Mali by ste sa pripraviť na...

Budete sa cítiť vinná za to, že prežívate šťastie
Paradoxom tejto situácie je, že hoci sa snažíte, aby partner zažil aspoň na okamih záblesk radosti a šťastia, keď ho pocítite vy tak prežívate pocit viny. Z toho, že sa tešíte, no váš manžel má ťažké depresie.

Nie vždy sa budete cítiť milovaná
Budete si musieť zvyknúť, že partner nemá rovnakú potrebu blízkostí ako vy. Nebude sa chcieť túliť, bozkávať, intímne fungovať. Môže sa stať, že jeho potrebu odstupu budete prežívať ako nedostatok náklonnosti alebo ako signál, že vás už nemiluje.

Vaše sociálne kontakty budú obmedzené depresiou partnera
Po čase už nebudete ani vedieť zrátať, koľkokrát ste zmeškali nejakú udalosť alebo ste sa na ňu vôbec nedostali, pretože ste museli zostať pri partnerovi, ktorému sa akútne zhoršil stav.

Často sa stanete cieľom jeho hnevu
Nie je neobvyklé, že depresívny partner trpí hnevom, strachom a inými negatívne ladenými emóciami. Keďže sa s vami cíti najbezpečnejšie a často ste jediný človek, ktorý je pre neho spojivom s vonkajším svetom, stanete sa terčom jeho negativizmu i hnevu. Pretože iba pri vás si dovolí tieto pocity odventilovať.

Kvalita vášho sexuálneho života sa zníži
Sexualita je pre depresívnych ľudí oveľa menej dôležitá než láska a náklonnosť. Ich sexuálny apetít býva zvyčajne nízky, čo je prejavom vedľajších účinkov antidepresív. Časom sa z toho môže stať problém pre partnera, ktorý je zdravý a disponuje vysokým sexuálnym apetítom.

Odpor k bežným činnostiam
Pre depresívneho človeka je veľmi ťažké robiť obyčajné úkony, ktoré sa zdravým zdajú až malicherné. Bežné činnosti ako je upratovanie, varenie, ale aj osobná hygiena, obliekanie sa, či cestovanie MHD sú pre človeka s depresiou namáhavé. Navyše sa mu zdajú zbytočné a nezmyselné, ich vykonávanie ho nesmierne zaťažuje a vyčerpáva. Cíti k nim doslova odpor, pretože aj keď sa k nim prinúti, následne sa cíti ešte horšie.

NEPRÍJEMNÉ ZISTENIA: Máte partnera, ktorý trpí depresiou? Mali by ste sa pripraviť na...

Nedostatok energie, vyčerpanosť, spomalenosť
Únava sa najčastejšie objavuje práve pri depresívnych stavoch. Čím je hlbšia depresia, tým je väčšia únava, neschopnosť hýbať sa, ochabnutosť, vyčerpanie. Únava sa môže spájať s nespavosťou, ale aj prílišnou spavosťou. Človek s depresiou sa však zobudí opäť unavený, s pocitom nedostatočného odpočinku. Únava môže byť taká intenzívna, že nie je schopný zvládať bežné činnosti a ak to aj dokáže, je pri nich spomalený, čo sa môže prejaviť i na jeho pohyboch a tempe reči.

Strata schopnosti koncentrovať sa, zhoršenie pozornosti, a tým aj pamäti
Zhoršenie pozornosti a schopnosti koncentrovať sa často súvisí s poruchami spánku a únavou, ktoré depresiu sprevádzajú. Únava narúša schopnosť mozgu koncentrovať sa, depresívny človek má pocit, že si nič nepamätá a na nič sa nevie sústrediť.

Depresívny partner môže mať samovražedné myšlienky
Myšlienky na samovraždu sú pri depresii veľmi časté a sú jedným z jej charakteristických príznakov. Odhaduje sa, že samovraždu naozaj spácha asi pätnásť percent ľudí, ktorí trpia ťažkou depresiou. Neliečená depresia je ako špirála, ktorá vťahuje ľudí hlbšie a hlbšie do toku myšlienok o nezmyselnosti - som nanič, nič sa mi nedarí, nič nemá zmysel. Človek, ktorý plánuje spáchať samovraždu, sa ocitne v situácii, ktorá je pre neho neriešiteľná, v stave hlbokej beznádeje. Jediné východisko vidí vo vlastnej smrti. Aj preto pred dobrovoľným ukončením života títo ľudia často pôsobia pokojne a bývajú aktívnejší.

Autor: Radomír
Zdroj foto: Pixabay

#WANDASK