Okrem lásky, vášne, dôvery či komunikácie je medzi partnermi veľmi dôležitá emocionálna prepojenosť. Neraz v psychologickej poradni odznie, že vzťah medzi partnermi ochladol, že manželka necíti medzi sebou a manželom žiadne emocionálne spojenie a má pocit, že sa od seba citovo vzďaľujú. Ženy tento jav často pomenujú akoby bol ich muž „odpojený“. Vtedy sa cítia opustené, nevypočuté, frustrované. Chýba im hlbšia emocionálna prítomnosť ich partnera. Problém je, že muži neraz ani len netušia, o čom ich žena vlastne hovorí. 

Nebola to viróza
Zdroj: shutterstock

Čo je syndróm neprítomného muža?

Pamätáte sa, keď ste chodili do školy, boli na nejakej nezáživnej prednáške a počas nej ste rozmýšľali, čo budete robiť večer, čo zjete, uvažovali ste o rande a o mnohých iných veciach? Niekedy je to podobné aj vo vzťahu, keď dvojica spolu trávi čas, obaja sú fyzicky prítomní, no jeden je duchom neprítomný.

V tej chvíli je emocionálne vzdialený, neustále ulietava mysľou niekam preč, do budúcnosti alebo do minulosti, uteká v mysli do práce, do svojich problémov a nedokáže precítiť prítomný okamih. Keďže častejšie sa tento syndróm prejavuje u mužov, hovorí sa mu syndróm neprítomného muža.