Vedeli ste, že existuje úzka súvislosť medzi tým, kedy a za akých okolností ste mali prvý sex a tým, či budete mať v budúcnosti úspešný vzťah? Prvý sex nás totiž dokáže ovplyvniť na celý život. Odborníci zaoberajúci sa touto problematikou napríklad zistili, že ženy, ktoré prežili skorý sexuálny debut, skôr zažili aj rozvod. A to najmä vtedy, keď „to“ bolo prvýkrát nechcené alebo mali zmiešané pocity.

Láska
Zdroj: istockphoto.com

Prvý sex a predikcia budúcnosti

Jeden z najrozsiahlejších výskumov na tému prvého sexu a budúcnosti preukázal, že strach rodičov z toho, že ich deti nepremyslene vhupnú do sexuálnych vzťahov je oprávnený. Načasovanie sexuálnej skúsenosti má totiž výrazný vplyv na telesné a duševné zdravie dospievajúcich.

Vedkyňa a psychologička Paige Hardenová z University of Texas v Austine chcela zistiť, či načasovanie začiatku pohlavného života v dospievaní môže predpovedať úspešnosť budúcich vzťahov. Napríklad, či sa zosobášia alebo žijú so svojimi partnermi bez sobáša, koľko vzťahov majú a ako často menia partnerov, či sú spokojní vo vzťahu alebo nie a podobne.