Z amerických filmov to poznáte určite a snáď ste zažili aj v reálnom živote. Najprv medzi vami vypukne poriadna hádka, krik, výčitky a emócie, pocit, že je medzi vami všetkému koniec, no v polovici hádky vás partner zrazu pritlačí k stene a obaja sa začnete vášnivo bozkávať až skončíte v posteli s búrlivým sexom. Prečo sa to deje? Ako je možné, že z totálneho hnevu za pár sekúnd vaše telo prepne do režimu absolútneho vzrušenia? Existuje vari úzke prepojenie medzi hnevom a nadržaním? Čo na to hovoria odborníci?

Nie každý problém riešte sexom.
Zdroj: Shutterstock

Môžu za to hormóny

Hormóny ako testosterón, adrenalín a kortizol (stresový hormón) sa začínajú vyplavovať, keď s niekým začneme bojovať, či už fyzicky alebo slovne. Keď sa kortizol uvoľní počas stresovej situácie, naše telo a myseľ túžia po blízkosti, pretože intuitívne túžime po bezpečí. Práve to nám dokáže poskytnúť napríklad sex, najmä ak ide o konflikt s partnerom, tvrdia odborníci na sexuológiu.

Ako náhle dostane telo signál, že prichádza pocit bezpečia, začnú sa vyplavovať hormóny ako serotonín, dopamín, adrenalín či oxytocín (hormón lásky), čo znamená, že zatiaľ čo hormóny uvoľnené počas boja podporujú hnev, hormóny uvoľnené po boji nás upokoja, dodajú nám pocity sily a zvyšujú náš pocit bezpečia.