Chcete si vybudovať lepší, silnejší a odolnejší partnerský vzťah? Máme pre vás tip od renomovaných psychológov, ako zmeniť svoju komunikáciu k lepšiemu. Stačí, ak do nej vnesiete zopár noviniek, zbavíte sa komunikačných zlozvykov a naučíte sa niekoľkým šikovným trikom. Tu je návod, ako zlepšiť svoju komunikáciu.

Trocha nahoty navodí sexi atmosféru.
Zdroj: Shutterstock

1. Nepoužívajte slová „vždy“ a „nikdy“

Ak ste nahnevaná na partnera, nepoužívajte slová „vždy“ a „nikdy“. Zabudnite na vety typu: „Nikdy sa na teba nedá v ničom spoľahnúť“, „Ja som vždy tá, ktorá sa o všetko stará“, „To nie je možné, vždy meškáš.“ Podobne riskantným slovom je aj „všetko“, ak ho použijete na zovšeobecnenie. Napríklad počas hádky s partnerom poviete: „Všetko, čo povieš, je len negatívne.“ Aj keď sa vám môže zdať, že partner sa správa v zmysle „vždy alebo nikdy“, nie je to pravda. Je to rana pod pás, v rámci ktorej konkrétny prejav správania partnera zovšeobecníte a podáte ako fakt.

Namiesto toho radšej povedzte: „Hnevá ma, keď meškáš,“ „Spoľahla som sa na teba a sklamal si ma, že si na stretnutie neprišiel.“ Vyjadrite pocity, ktoré sa týkajú konkrétneho správania alebo udalosti. Ak do rozhovoru zamiešate „vždy a nikdy“, zbytočne dávate partnerovi možnosť vyšmyknúť sa z riešenia konkrétnej situácie a dávate mu priestor na obhajobu. Podľa neho nie je pravda, že „vždy“ mešká a vlastne má pravdu, lebo nemešká vždy.