Partnerský vzťah je inštitút, ktorý tvoria dvaja ľudia. Aby vzťah fungoval a obaja v ňom boli šťastní, mali by sa snažiť o vzájomné kompromisy, mali by si jeden druhého navzájom vážiť, ľúbiť sa a pomáhať si. Niekedy to však vyzerá akoby bol v partnerskom vzťahu iba jeden človek. Pretože len on sa snaží, ľúbi, stará sa a prejavuje o toho druhého záujem. Ak chcete vedieť, či ste náhodou neuviazli v jednostrannom vzťahu aj vy, opíšeme vám signály, ktoré vám to ujasnia.

Andrea dala svojmu záletníkovi druhú šancu. Nepomohla.
Zdroj: shutterstock

Plány? Tak tie robíte iba vy

V každom vzťahu je prirodzené, že vždy je jeden o niečo iniciatívnejší ako druhý, vymýšľa výlety, organizuje program ale nikdy by nemalo byť všetko len na vašich pleciach. Ak ste iniciátorkou každého výletu, večere, dovolenky či prekvapenia, nie je to v poriadku. Ak budúcnosť plánujete iba vy, nachádzate sa v typickom jednostrannom vzťahu, v ktorom sa ten druhý iba vezie. Otázka znie, dokedy? 

 

Nekonštruktívna sebakontrola

V jednostrannom vzťahu prestávate byť sama sebou. Veľakrát sa pristihnete pri tom, že premýšľate, čo povedať alebo nepovedať, len aby ste toho druhého neurazili. Vaše konverzácie sú preto často veľmi povrchné. Musíte sa príliš kontrolovať, aby ste sa partnera nedotkli, aby ste nepovedali niečo, o čom nerád rozpráva, napríklad o budúcnosti, o plánoch a podobne.