V pároch, v ktorých je jeden z partnerov starší o desať rokov ako ten druhý, časom môžu vzniknúť problémy, pretože sa neskôr prejaví, že obaja nepatria do jednej rovesníckej skupiny. Ako zistiť, či bude vzťah napriek vekovému rozdielu fungovať? Je vekový rozdiel naozaj až taký problém? Čo môže týmto párom pomôcť identifikovať, či im vzťah vydrží na veky vekov?

ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

Ako veľmi ste si podobní? 

Toto je jedna z najdôležitejších otázok. Nemáme však na mysli fyzickú podobu. Dôležitejšia je zhoda v názoroch, koníčkoch a preferovaných hodnotách, ktoré predpovedajú dlhodobú spokojnosť vo vzťahu. Je na vás, či vek budete vnímať ako číslo alebo bude faktorom, ktorý ovplyvní výber vašich spoločných aktivít. Čím viac máte spoločných aktivít a čím viac rovnakých životných hodnôt vyznávate, tým je väčšia pravdepodobnosť, že vekový rozdiel nebude vo vašom prípade hrať dôležitú rolu.

Máte rovnaký pohľad na smerovanie vzťahu? 

Ak jeden z partnerov má sociálne kontakty, kde sú všetky páry zosobášané a u druhého len slobodné, môže dôjsť k rôznym očakávaniam a predstavám, ako naložiť s vlastným vzťahom. Pre spokojný partnerský život je dôležité, aby obaja partneri videli budúcnosť vzťahu v tom istom smere. Ak jeden bude túžiť po dieťati, ale druhý nie, lebo už má svoj vek, vekový rozdiel sa stane veľmi rýchlo problémom. Platí to i v prípade, že jeden sa bude chcieť usadiť, ale druhý partner chce ešte pár rokov cestovať. Rovnaká vízia vzťahu je faktor, ktorý dokáže zotrieť vekový rozdiel.