Posledná rozlúčka sa konala v kaplnke svätého Juraja v areáli zámku Windsor. Pohrebu sa zúčastnili iba najbližší príbuzní, ktorí prišli dať "zbohom" vojvodovi z Edinburghu.

Kráľovskú rodinu v piatok, 9. apríla, opustil princ Philip, manžel kráľovny Alžbety II. Vo veku 99 rokov odišiel na druhý svet v priestoroch zámku Windsor. Dnes si jeho pamiatku uctil celý svet vrátane smútiacej rodiny. Vojvodu z Edinburghu trápili posledné mesiaca veľké zdravotné problémy. I keď dostával v nemocnici maximálnu starostlivosť, ťažký boj nakoniec prehral. 

KK40 - Na snímke z 18. novembra 2007 v sídle Broadlands na juhu Anglicka britská kráľovná Alžbeta II. a britský princ Philip si pozerajú do očí pri príležitosti výročia  diamantovej svadby. V tomto sídle Alžbeta a Philip v novembri 1947 strávili svadobnú noc. Britský princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II., zomrel v piatok vo veku 99 rokov. Oznámil to Buckinghamský palác.
KK40 - Na snímke z 18. novembra 2007 v sídle Broadlands na juhu Anglicka britská kráľovná Alžbeta II. a britský princ Philip si pozerajú do očí pri príležitosti výročia diamantovej svadby. V tomto sídle Alžbeta a Philip v novembri 1947 strávili svadobnú noc. Britský princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II., zomrel v piatok vo veku 99 rokov. Oznámil to Buckinghamský palác. "Jeho kráľovská výsosť zomrela dnes ráno pokojne na Windsorskom zámku," dodal palác s tým, že ďalšie informácie zverejnia
Zdroj: Fiona Hanson

Princovo prianie komornej poslednej rozlúčky sa mu aj kvôli pandémii splnilo. Pohrebu sa zúčastnili iba najbližší príbuzní vrátane vnuka,  princa Harryho. Ten však v sprievode manželky neprišiel, nakoľko Meghan Markle údajne lekári kvôli tehotenstvu neodporúčali do Veľkej Británie vycestovať. Naopak, princ William dorazil bok po boku s vojvodkyňou z Cambridge, manželkou Kate Middleton. 

KK47 Londýn - Na veľkoplošnej obrazovke fotografia zosnulého britského princa Philipa na budove Piccadilly Circus v Londýne 9. apríla 2021. Britský princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II., zomrel v piatok vo veku 99 rokov. Oznámil to Buckinghamský palác.
KK47 Londýn - Na veľkoplošnej obrazovke fotografia zosnulého britského princa Philipa na budove Piccadilly Circus v Londýne 9. apríla 2021. Britský princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II., zomrel v piatok vo veku 99 rokov. Oznámil to Buckinghamský palác. "Jeho kráľovská výsosť zomrela dnes ráno pokojne na Windsorskom zámku," dodal palác s tým, že ďalšie informácie zverejnia v náležitom čase. FOTO TASR/AP A tribute to Britain's Prince Philip is projected onto a large screen at Piccadilly Circ
Zdroj: Matt Dunham

Rakva princa Philipa bola do kaplnky svätého Juraja prevezená v špeciálne upravenom Land Roveri, na ktorého návrhu sa podielaľ samotný vojvoda. Zdá sa teda, že jeho želania boli splnené do posledného detailu a vojvoda z Edinburghu tak môže v pokoji odpočívať. 

Pohreb princa Philipa († 99) v Kaplnke sv. Juraja Windsorského zámku.
Pohreb princa Philipa († 99) v Kaplnke sv. Juraja Windsorského zámku.
Zdroj: Getty Images

Pre viac fotiek navštívte našu fotogalériu.