Po tragickej smrti princa Philipa († 99), sa začalo takmer hneď špekulovať o tom, či to nebude mať nejaký vplyv na líniu následníctva na trón. Pretože on sám sa naň nikdy nechystal nastúpiť…

Boli manželmi 73 rokov. Boli si oporou, no na manželskom nebi sa z času na čas aj blýskalo.
Boli manželmi 73 rokov. Boli si oporou, no na manželskom nebi sa z času na čas aj blýskalo.
Zdroj: Fiona Hanson

Ešte počas minulého roka sa svojho titulu a všetkých kráľovských privilégií vzdal princ Harry, a tak v kráľovskej línii nasledovníkov naďalej zostal jeho brat princ William, ktorý by sa tak či onak stal kráľom v prípade smrti svojho otca Charlesa, najstaršieho syna princa Philipa a kráľovnej Alžbety II.

Kráľovná sa však odísť do kráľovského dôchodku ešte nechystá, a ani vzdať sa trónu. Jej odstúpenie je teda ešte stále v nedohľadne, a tak je jej syn princ Charles ešte stále na „čakačke“, ako aj jeho syn, princ William.

Čo sa však týkalo princa Philipa, ten sa stal najdlhšie slúžiacim kráľovským manželom, ktorý stál po boku kráľovnej v tejto oficiálnej funkcii približne sedem desaťročí! Neskutočné číslo! A napriek tomu nebol nikdy v rade na britský kráľovský trón, nakoľko manželstvo s kráľovnou neurčuje toto poradie.

Podľa Buckinghamského paláca sa na kráľovský trón môže človek dosať iba dvomi spôsobmi, a to dedením po predkoch alebo zákonmi zavedenými britskou vládou. Uvidíme, ako to teda bude celé pokračovať a veríme, že kráľovná tu s nami ešte dlho pobudne.

Otvorte si našu galériu, kde nájdete ich spoločné fotografie…