Hľadáte najlepšiu cestu, ako sa zoštíhliť alebo si udržať líniu? Urobte správne rozhodnutie a nájdite pomocníkov v prírode. Ovocie a zelenina sú ideálnymi potravinami pre zdravý režim, pričom mnohé druhy pomáhajú priamo pri zhadzovaní kíl. V našej

Abeceda chudnutia: S grepom už nepriberiete
ABECEDE CHUDNUTIA vám poradíme, po čom siahnuť.

G ako Grep

Vedeli ste o tom, že grepy sa kedysi pestovali len na okrasu? Dlho však netrvalo, kým niekto plody tohto stromu ochutnal a zistil, že nielen dobre chutia, ale majú aj skvelé účinky. Viete, prečo by ste grepy nemali v obchode obchádzať?

Porovnali sme: Popcorn alebo čipsy?

Horká grepová chuť
Špecifikom citrusu, ktorý dostal pomenovanie grep, je nápadná nahorknutá chuť. Oproti pomaranču či mandarínke mu chýba sladkosť skĺbená s kyslosťou, no práve v tom je jeho úžasné tajomstvo. Za horkú príchuť môže látka zvaná naringin, ktorá síce v pohárikoch jazyka pôsobí akoby málo ovocne, ale predsa chutí. V detstve neohúri, no dospelí jeho konzumáciu vedia oceniť.

Abeceda chudnutia: S grepom už nepriberiete
Spomínaná látka dodáva grepu horkosť, ale takisto efektívne vplýva na látkovú premenu, trávenie, činnosť čriev a čistenie organizmu. Je nenápadným pokladom s úžasnými účinkami, a tak sa oplatí mať grep aspoň niekoľkokrát v týždni. Jeho konzumácia, prípadne pitie šťavy pred alebo po jedle má preukázané účinky proti ukladaniu tukov. Tím amerických vedcov na stovke sledovaných ľudí zistil, že grepová „medicína" bojuje proti priberaniu a keď pridáme snahu navyše v podobe cvičenia, pomáha pri zhadzovaní. Ak by sme to porovnali - ľudia konzumujúci grep chudli účinnejšie.

Ďalšie výhody grepu
Svet ovocia ponúka viacero druhov grepov - biely, žltý, ružový aj červený. Asi je zrejmé, že hoci sú všetky zdravé a nabité vitamínmi, ten červený predsa len vyhráva. Obsahuje ešte viac betakaroténu a vo zvýšenej miere prospieva telu a jeho zdraviu.

Z vitamínov má v grepe hlavné zastúpenie Céčko, predsa len je to citrus a hoci nie je príliš kyslý, obsahuje ho dostatok. Dokonca platí, že čím je grep horkejší, tým má tohto vitamínu viac. Z ďalších dôležitých „písmeniek" v ňom nájdete niektoré Béčka, E aj K, množstvo antioxidantov a flavonoidov. Vzácny je aj pre obsah vlákniny, ktorá zasycuje, preto sa v šťave nebojte jeho dužiny. Konzumácia grepu prospieva nielen chudnutiu, ale aj zdraviu a kráse.

Rastie z nej zadok, no zlepšuje pamäť!

Abeceda chudnutia: S grepom už nepriberiete
Ako ho jesť?
Pri grepe je pomerne častou otázkou - ako ho vlastne jesť? Šúpe sa ťažšie ako pomaranč či mandarínka a pod šupou má ďalšie kožovité šupky. Pri konzumovaní je najlepšie ich odstrániť, preto si buď pomôžte nožíkom a po jednotlivých mesiačikoch ho „vyzlečte", alebo prekrojte na polovicu a vyjedajte lyžičkou. Z grepu si môžete pripraviť aj šťavu, v ktorej sa nebojte nechať trochu dužiny. Ako sme už povedali, aj tá je zásobárňou potrebných látok, takže sa nielen napijete, ale aj zasýtite. Kúskami tohto citrusu môžete dochucovať zeleninové či ovocné šaláty, ryby aj mäsá.  

GALÉRIA: Pod článkom sa pozrite, ako môže grep vo vašej kuchyni vyzerať.

Abeceda chudnutia: S grepom už nepriberiete
Základné zložky potravy ako cukor (ten dobrý) a soľ k životu potrebujeme. Bohužiaľ, začali sme to s nimi preháňať. Koľko tradičných ochucovadiel by sme nemuseli prijímať v potrave a ktoré z ich zložiek skutočne potrebujeme? Koľko soli, cukru a tuku denne prijať?