Voči cvičeniu v zime či už v interiéri alebo v exteriéri má stále mnoho ľudí predsudky a averzie. Nechce sa nám prekonávať nie príliš ideálne vonkajšie podmienky, sme lenivejší a usedenejší. V zimnom a sviatočnom období tiež máme iné záujmy ako aktívny pohyb - chodíme do kín, čajovní a kaviarní, nakupujeme darčeky a zútulňujeme domácnosti. Venujeme sa blízkym, absolvujeme návštevy, upratujeme si vo veciach aj v súkromí a doťahujeme veci v zamestnaní.

Prečo by sme mali cvičiť aj v zime? Tu sú štyri dôvody

Napriek tomu, že výhovoriek, prečo necvičiť, nájdeme naozaj množstvo, mali by sme si vstúpiť do svedomia. Pohyb by mal byť našou súčasťou aj v chladnom období, a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Dodáva energiu
Rozprúdiť krvný obeh, zlepšiť sústredenie a nakopnúť organizmus vám skvele pomôže ranný alebo večerný beh, bicyklovanie, korčule či strečing na čerstvom vzduchu. Navyše vonkajší pohyb drží v strehu fyzicky aj psychicky. Pre väčšie riziko zranenia a meteorologické vplyvy by sme si mali dávať pozor a pohyby robiť precíznejšie i účinnejšie.

Ničí únavu
Kratšie dni a prevrátený zimný biorytmus býva zdrojom depresií a chronických sezónnych únav. Na veľmi veľa ľudí vplýva počasie a viditeľnosť slnka veľmi zásadne, a práve pohyb vonku vás donúti využiť všetky chvíle, keď je počasie priaznivé a nepremrhať ich doma. Aj vďaka tomu sa váš deň napriek počiatočnej únave po cvičení predĺži, lebo do žíl napumpuje energiu.

Prečo by sme mali cvičiť aj v zime? Tu sú štyri dôvody
Spaľuje
V zime je naše telo chladné a chce sa prirodzene zahriať, preto musí vynaložiť viac energie. Okrem kondície navyše výrazne posilňuje aj imunitu, ktoré nás uchráni pred sezónnymi chorobami. Aj krátky, pravidelný pohyb na zime urobí mnoho pre vaše zdravie, postavu, ale aj náladu a denný rytmus.

Viac prežívame
Nenahraditeľná je počas zimného pohybu aj atmosféra namrazenej prírody a miest. Hmly a zubaté slnko, ale aj vyprázdnené prostredie nám prinesú okrem pôžitku z pohybu a vyplavených endorfínov aj nevšedné výhľady a zážitky. Najmä, ak je suchá zima. Zamrznuté jazerá a vybielené stromy prinášajú akýsi sviatočný, tajomný pocit.

Dosť bolo výhovoriek a do sviatočného režimu zaraďte aspoň prechádzky!