Zelený čaj je v dnešnej dobe cenený nielen ako nápoj s pozitívnymi účinkami na pleť a postavu, ale tiež ako účinná látka v produktoch určených pre starostlivosť o telo. Vyskúšajte aj vy jeho tajomstvo.

Tajomstvo zeleného čaju

Hoci je zelený čaj známy hlavne vďaka aromatickej chuti čajových lístkov, jeho esencie našli uplatnenie v mnohých ďalších oboroch. Jedným z nich je kozmetika. Výťažky zo zeleného čaju pleť upokojujú, uvoľňujú a hydratujú. Zelený čaj je navyše bohatý na polyfenoly, ktoré pomáhajú neutralizovať škodlivé látky, a tým pleť chránia pred zlými vplyvmi vonkajšieho prostredia. Obsahuje i kofeín dôležitý pre látkovú výmenu, flavonoidy pre ochranu buniek a celý rad životne dôležitých vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Prekonať ho môže len čaj biely. Zbiera sa raz do roka a obsahuje trikrát viac polyfenolov ako zelený čaj. Nielen preto je veľmi vzácny.

Za premyslenými receptami a príjemnými vôňami zeleného čaju sa skrýva východoázijská životná filozofia - dosiahnuť pokoj a vyrovnanosť, rešpektovať potreby pleti a dlhodobo vyrovnávať a udržiavať jej prirodzený stav.

 Pleťová voda

Vyhladzovacie, protizápalové a upokojujúce vlastnosti zeleného čaju v sebe skrýva i pleťová voda. Skúste si ju pripraviť podľa nasledujúceho receptu: 1 lyžičku zeleného čaju prelejte 100 ml prevarenej vody (voda nesmie byť vriaca!), nechajte čaj 5 minút vylúhovať a potom dajte vychladnúť. Medzitým vyčistite pleť ako obvykle. Až potom použite vatový tampón namočený do čaju a pleť s ním niekoľkokrát pretrite.

 Relaxačný obklad na oči

Ak si budete niekedy variť zelený čaj, nevyhadzujte vylúhované vrecúška! Hodia sa vám ako obklad na oči. Majú príjemný chladivý efekt, ktorý upokojí oči podráždené stresom, nedostatkom spánku alebo unavené stálym dívaním sa na monitor počítača. Výťažky zeleného čaju, pôsobiace priaznivo na opuchnuté viečka, obsahujú i niektoré očné krémy.

 Zvodný dekolt

Zelený čaj vám rovnako pomôže s vysušenou a stiahnutou kožou v dekolte. Skúste si pripraviť hydratačný zábal: 4 polievkové lyžice tvarohu alebo jogurtu zmiešajte s 2 lyžicami zeleného čaju (rozdrveného v mažiari), naneste a po 10 minútach osprchujte. Potom vmasírujte do ešte vlhkej pokožky telový olej s extraktmi zeleného čaju.

 Koniec starnutia

Blahodarné účinky zeleného a bieleho čaju kombinujú špecialisti z kozmetických firiem s inými ochrannými látkami, ako sú napríklad výťažky z tymianu, vlašského orecha, čerešňových kvetov, harmančeka, santalového dreva alebo z kvetov pivoniek. Produkty obsahujúce zmienené prísady pomáhajú udržať pleť sviežu, zabraňujú jej predčasnému starnutiu, prečisťujú organizmus a zbavujú ho toxínov.