Na svete už existujú rôznorodé galérie. V New Yorku nechýba ani múzeum sexu, v ktorom si môžete prezrieť aj historické autentické videá. Ani Praha sa však nenechala zahanbiť a na Václavskom námestí si môžu návštevníci vychutnať jedinečnú expozíciu nahých mužov a žien v rôznych polohách. A aby toho nebolo málo, môžete sa ich aj dotknúť, pokiaľ máte gumené rukavice. Viac nám v rozhovore prezradil autor kontroverznej galérie, Slovák Mário Petreje.

Je to vhodné? V Prahe otvorili prvú galériu nahých ľudí na svete a my vieme, prečo...
Zdroj: Profimedia
V našej galérii pod článkom nájdete niekoľko fotografií z tohto netradičného múzea...

Zabudnite na ženskú sexbombu: Slávna herečka sa stráca pred očami

Je to vhodné? V Prahe otvorili prvú galériu nahých ľudí na svete a my vieme, prečo...
Zdroj: Profimedia

V roku 2016 urobil dve prvé výstavy v Bratislave a dopracoval sa až do Prahy. Už však nejde len o časovo obmedzenú výstavu, ale galériu so stabilným miestom v pražskom Tancujúcom dome. Pochopiteľne, že sa našli odporcovia tohto nápadu a považujú ho za maximálne poburujúci. Tvorca netradičnej Voayer gallery, Mário Petreje však argumentuje tým, že ľudská nahota je krásna, normálna, vzrušujúca a skutočná. Heslom je „ľudia sú umenie". Nejde totiž o voskové figuríny, ale živých ľudí, ktorých sa môžete s rukavicami dotýkať kdekoľvek len chcete. Predtým ako si kúpite vstupenky, by vám však nemala chýbať riadna dávka odvahy.

A viete, čo je to vlastne voyeurizmus? Podľa wikipedie ide o "návratnú a pretrvávajúcu náklonnosť pozorovať ľudí pri sexuálnom akte alebo v intímnych situáciách, napríklad pri vyzliekaní". „Hneď som si uvedomil, že je to ten najlepší názov pre akciu tohto druhu. Chcem svoju výstavu pomenovať unikátne. A tak vznikol názov VOAYER. Okrem toho, že sa mi páči melódia tohto slova, "trpí" touto "poruchou" úplne každý a bez rozdielu," tvrdí autor galérie.  

Dokonalé telo po 40tke nie je mýtus: Pozerajte na TIETO celebrity!

Výstava sa konala v Bratislave, aj v Prahe. Bola návštevnosť výrazne odlišná?
Nie je to možné porovnávať, pretože ja ten projekt robím bez investora a bez nejakých veľkých financií. Na prvú výstavu v Bratislave prišlo viac ako 700 ľudí, aj keď trvala iba 12 hodín. Prvé štyri boli výstavy žien, piata bola mužská a na terajšej pražskej galérii sa vystavujú muži aj ženy. Rád by som túto galériu potom otváral po celom svete.

Myslíte, že v Čechách sú ľudia prístupnejší podobne kontroverzným projektom?
Vôbec si to nemyslím. Často sa hovorí o konzervatívnom Slovensku. Spoločnosť môže byť konzervatívna, ale ľudia samotní nie. A to vidieť na výstave. Pokiaľ sa človek príde pozrieť osobne, nie je možné, aby povedal, že je to lacné. Každý deň je tam ozbrojená ochranka, ktorá stráži každého modela a sleduje aj každý dotyk. Kontrolovaní sú pri vstupe aj všetci návštevníci. 

Režisér Peter Bebjak: "Verím, že ľudia sa nestrácajú len na Tribeči..."

Ako hľadáte modelky a modelov?
Už od prvej výstavy mám na webe formulár a ľudia sa ozývajú sami.

Čo ich k tomu vedie?
Chuť sa vystaviť. Dostanú za to síce slušné peniaze, ale nerobia to kvôli tomu. Je cítiť, že nejde o ľudí, ktorí si to tam prídu odrobiť. Oni si to fakt prídu užiť. Často sa stáva, že nejaká modelka sa chce vystaviť znova a zadarmo. A vyzliecť sa môžu aj návštevníci.

Fakt? A čo sa deje potom?
Je tam špeciálne miesto, na ktoré si sadnú a vydržia tam, koľko potrebujú. Najviac hodinu a pol, pretože toľko trvá jeden vstup. Galéria je otvorená týždeň a už sa tam štyria či piati ľudia vyzliekli. Urobia to len tak, pocitovo. Nikto ich k tomu nevyzýva.

Komédia Prci, prci, prcičky po 20 rokoch: Nechápeme, ako môže Jason vyzerať stále rovnako

Je to vhodné? V Prahe otvorili prvú galériu nahých ľudí na svete a my vieme, prečo...
Zdroj: no_a_co

Sú modeli a modelky viazaní zmluvou?
Vôbec. Zmluvu podpisujú až ráno, keď prídu. Môžu kedykoľvek odísť. Keď je to niektorému z nich nepríjemné, môže sa postaviť a odísť. A nemusia ani prísť. 

A stalo sa to už?
Áno, na prvej pražskej výstave sme mali 55-ročnú pani, ktorá po prvom vstupe odišla.

Prechádzajú aj nejakým výberom?
Ja modelov nevyberám. Ktokoľvek sa chce vystaviť, tak môže. Nechcem ľuďom ukazovať ľudí, ktorí sa mne páčia.

Namiesto pohodičky, prísne pravidlá: 20 vecí, ktoré robí Kim Kardashian pre manžela

Rozmýšľali ste aj o oslovení celebrít?
Určite áno, ale pre nich je to skôr o financiách. Ponuka by musela byť finančne zaujímavá.

Vy by ste sa vystavili?
Nie, nemám tú potrebu.

Čo vás viedlo k vytvoreniu takéhoto projektu?
Bolo to v období, keď som býval v kancelárii, nemal som peniaze. Vymyslel som tento nápad a napísal som istej redaktorke z Plus Jeden Deň s otázkou, či by boli ochotní napísať o výstave zadarmo. Povedala, že áno. Ubehlo pár mesiacov a môj život sa posunul. Jednoducho som si povedal, že to urobím a deje sa to. Našiel som miesto, našli sme modelky, prišiel deň D a všetko dopadlo super. Nemám žiadny cieľ, nechcem touto galériou dosiahnuť, ani odkázať nič. Sú to ľudia pre ľudí. Ľudia vyzerajú tak ako ich vidíte na ulici, nie ako ich vidíte na upravenej fotke z Instagramu. Prezentujem vlastne normálnosť. 

Koľko rokov majú väčšinou návštevníci galérie?

Musia mať viac ako 18 rokov. Ale momentálne chodí do galérie veľa starších ľudí, väčšinou partneri. Buď sa obaja dotýkajú modela, alebo si to užívajú z diaľky.   

To je teda smole: Mysleli si, že sa fotia s celebritami, ale...


Máte pravidlá, čo sa v galérii môže a čo nemôže?

Áno. Návštevník sa môže pozerať a s rukavicami sa dotýkať modela. Môže si aj robiť fotky. Sex, ani masturbácia nie sú povolené. Ani na modeloch. Je tam ticho, nehrá hudba. Každý počuje všetko.

Pokúsil sa už o to niekto?
Áno. Stalo sa to asi trikrát.

Máte reakcie od návštevníkov?

Ľudia mi píšu, že im to zmenilo život a že sa pozerajú na svet inak. Že im to zmenilo vzťah, že v sebe našli niečo, čo potláčali. Rovnako aj ľudia, ktorí sa vystavujú si prichádzajú vyriešiť komplex zo svojho tela. Ešte sa mi nestalo, že by niekto z nich mal potom k tomu odpor.   

Otvorte si aj našu galériu pod článkom, kde nájdete viacero fotografií z Voayer Gallery v Prahe. Išli by ste?