Tušili ste, že výberom správneho mydla rozhodujete o stave a zdraví svojej pokožky? Nielen tej na tvári, kam by ste si možno až dodnes mydlo za žiadnu cenu nenaniesli. Mydlo však vašu pleť dokáže nielen vyčistiť, ale dokonca aj preliečiť či omladiť.

Pozor na to! Nie je mydlo ako mydlo


Vyznáte sa v mydlách, alebo vôbec nepatria medzi kozmetické prípravky, ktoré by ste používali? Mnohé ženy či dievčatá majú pocit, že mydlo patrí skôr do výbavy našich starých mám, ide však o veľký omyl.

Správna voľba mydla - nielen jeho zloženia, ale aj konzistencie - môže byť pre vašu pleť veľkým zážitkom i osohom zároveň. Prvým krokom je ujasnenie, na aký účel budeme mydlo používať, možností je neúrekom od mydla na pranie až po mydlá určené na liečbu pleti.

Pozor na to! Nie je mydlo ako mydlo
Nie je mydlo ako mydlo
Tekuté mydlá sú populárne hlavne v posledných rokoch, keďže sa ľahko používajú a vyrábajú v mnohých prevedeniach. Sú však vyrábané priemyslovo a obsahujú značné množstvo chemikálií. Nie je vhodné k liečbe pokožky či ošetrovaniu citlivej pleti.

Podobne sú na tom i klasické, pevné mydlá, ktoré sú dofarbované syntetickými farbivami a parfumami. Aj keď pekne penia, pleť môžu nebezpečne vysušovať a dokonca poškodzovať. S mnohými rizikami pre citlivú pleť sú spojené aj živočíšne vyrábané mydlá, keďže sa vyrábajú zo sadla a lojov. Niektoré typy pleti reagujú na ich používanie upchaním pórov alebo alergickými reakciami a ekzémom.

Pre ženy, ktoré chcú ošetrovať a čistiť svoju pleť obzvlášť jemným spôsobom, alebo majú chorú či problematickú pleť, sú určené rastlinné mydlá obsahujúce výživné oleje. Tieto typy mydiel nevykazujú tak silnú mydnateľnosť, nie sú penivé a pokožku dokážu hydratovať i liečiť. Ich účinnosť sa znásobuje pridaním liečivých bylín.

Špecifickým druhom sú aj mydlá na intímnu hygienu, ktoré síce v názve môžu maž slovíčko mydlo, ale v podstate ho neobsahujú. Ide o prípravky, ktoré dokážu udržať potrebné pH tam dole, čo klasické mydlá nedokážu. Preto na intímnu hygienu používajte buď čistú vodu, alebo prípravky na to určené.

Čítajte: Viete, ktoré mydlá poškodzujú naše svaly?

Bohatá ponuka na dosah
Liečivé mydlá nehľadajte v bežných drogériách, informujte sa na ne v lekárňach, ideálne priamo u špecializovaných výrobcov mydiel, ktorých aj u nás pomaly pribúda. Hľadať by ste mali hlavne mydlá obohatené o olivový, kokosový, palmový, avokádový, ricínový, sójový či jojobový olej, vynikajúcou voľbou je aj bambucké maslo. Z bylín neváhajte využiť liečivé a uvoľňujúce účinky levandule, aloe vera, konope či nechtíku lekárskeho.

Náš tip: Na mydle sa neoplatí šetriť, ak máte možnosť, vyberajte mydlo v biokvalite, aby ste svoju pleť nezaťažovali zbytočnými chemikáliami.