Suché líčka, mastný noštek – koľko z nás tento problém dôverne pozná! T-zóna býva spravidla najkomplikovanejšou časťou tváre na ošetrenie a vyžaduje si našu pravidelnú starostlivosť. Ako na ňu, aby vás už netrápila?

Problematická T-zóna? Poradíme!

T ako čelo, nos a brada
T-zóna je označenie pre centrálnu časť tváre, teda čelo, nos a bradu, ktoré sa zvyknú veľmi mastiť. Dôsledkom toho sa upchávajú v týchto miestach póry, vznikajú zapálené vyrážky a pokožka sa nadmerne leskne. V súčasnosti existujú prípravky, ktorých cieľom je zredukovať maz v okolí čela, nosa a brady, pričom by nevysušili ostatné časti tváre, ako napríklad líca a sánku, ktoré bývajú neraz suché. Pri ošetrovaní t-zóny platí: ruky preč od tváre. Ľahko si tak do pokožky zanesiete špinu a maz a problém sa ešte zväčší.

Krásne čistá
Základom krásnej pleti je nepochybne správne čistenie. Zvlášť mastná pokožka vyžaduje pravidelné používanie pleťovej čistiacej emulzie a pílingu. Ak máte zmiešanú pleť, použite píling len na t-zónu a ostatné časti ošetrite iba jemným čistiacim krémom.

Problematická T-zóna? Poradíme!
Špeciálne na t-zónu je najvhodnejšie používať odmasťujúce prípravky, či už gély, toniká alebo krémy. Osvedčili sa napríklad bahenné masky, ktoré odsajú mastnotu, citrusové, ktoré stiahnu póry, zinkové proti akné. Vyrobiť si podobnú môžete aj doma, stačí vám na to štvrť kocky droždia a trochu mlieka, napokon, je známe, že droždie je bohaté na vitamín B a v boji s vyrážkami je mimoriadne účinné.

Pleťové vody na zmiešanú pleť radšej vynechajte, Oplatí sa skôr investovať do sťahujúcej ružovej vody, či gáfrovej na t-zónu (je určená na mastnú pleť a veľmi vysušuje, preto pozor, aby ste to s ňou neprehnali). Aplikujte ju vždy večer po odlíčení na čelo, nos a bradu, prípadne problematické partie. Účinná je aj kozmetika s kyselinou salicylovou.

Na t-zónu je ideálny mejkap so zmatňujúcim efektom, ktorý zafixujete púdrom. Nezabúdajte počas dňa použiť  odmasťujúce obrúsky.

Zázračné náplasti
Ak vás trápia komedony na nose a brade, odporúčame vám veľmi jednoduché riešenie – použite špeciálne priľnavé náplasti, ktoré vás zbavia „čiernych bodiek“. Sú dostať v známej sieti drogérií a stoja prijateľné 3-4 eurá.

Malé náplasti v tvare trojuholníkov sa používajú na navlhčený nos, bradu alebo čelo a po zaschnutí sa strhnú. Za štvrťhodinky budete mať po probléme. Nevytláčajte si však komedony samy, inak budú póry ešte väčšie.