Moderná žena nezatvára oči pred tým, že v posteli môže dôjsť k nehode. Môže, hoci sa aj chráni alebo si dáva s partnerom pozor. V takom prípade netreba stres či výčitky, ale okamžité riešenie. A tým je ESCAPELLE®, núdzová tabletka po styku.

Je na trhu už celé desaťročia, každá o nej niečo vieme, počuli sme skúsenosti kamarátok. To však nie sú všetky informácie, ktoré by sme mali mať. Ak chcete byť pripravená a v prípade núdze vedieť, do čoho idete, čítajte, ako tabletka po “narába” so ženským telom.

Nespôsobuje potrat

Snáď najčastejším mýtom spájajúcim sa s užitím postkoitálnej antikoncepcie je, že spôsobuje potrat. Toto strašenie však nie je založené na faktoch, nakoľko ESCAPELLE® pôsobí prostredníctvom zabránenia ovulácie a oplodnenia. Pomocou obsiahnutého hormónu levonorgestrel zabráni alebo oneskorí uvoľnenie vajíčka z vaječníka.. Ak už k oplodneniu došlo,neprerušuje vzniknuté tehotenstvo ani nepoškodí plod.

Ide o dodatočnú ochranu

Núdzová antikoncepcia – tak ako našepkáva jej opisný názov – je určená len na stavy núdze. To znamená, že je dodatočnou ochranou, ak iné metódy zlyhali alebo chýbali a nie je náhradou dlhodobých antikoncepčných metód, ako sú napríklad kondómy, hormonálne tabletky či antikoncepčné náplasti. Môže byť použitá ako doplnok, pokiaľ ste urobili chybu v pravidelnosti užívania hormonálnej antikoncepcie. V takomto prípade po užití Escapelle môžete pokračovať v pravidelnej hormonálnej antikoncepcii. Núdzovú antikoncepciu sa odporúča užívať nie častejšie ako raz za cyklus a nie preventívne pred stykom, ale postkoitálne ako dodatočné núdzové riešenie. Môže mať vedľajšie účinky

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: shutterstock

Tabletka po je svojím hormonálnym zložením dostatočne silná na zabránenie oplodnenia a nakoľko každé ženské telo je iné, niektoré z nás môžu pociťovať vedľajšie účinky. Štatistiky ukazujú, že u väčšiny žien sa neprejavia žiadne, no u niekoho sa môže objaviť nevoľnosť, bolesť hlavy, precitlivenosť prsníkov, bolesť žalúdka, hnačka, závrat alebo únava. Tieto symptómy sú zvyčajne mierne a odznejú v krátkej dobe. Po užití levonorgestrelu je menštruačné krvácanie zvyčajne normálne a objavuje sa v očakávanom čase. Niekedy sa môže objaviť o niekoľko dní skôr alebo neskôr.Napriek tomu, že to môže byť nepohodlné, nejde o závažné nežiaduce účinky. Funguje len pri dodržaní pravidiel

Hoci je to v danej chvíli komplikované, pri ESCAPELLE® a jej účinnosti rozhoduje čas od styku, kedy sa užije. Ženský cyklus je stále “v pohybe” a nielen dni, ale aj hodiny môžu rozhodnúť o tom, či núdzová tabletka splní svoj účel alebo nie. Odporúča sa ju užiť čím skôr po nechránenom sexe, no najneskôr do 72 hodín. Nakoľko je voľne dostupná v lekárňach, možno sa k nej dostať aj v noci a zvýšiť šance na zachránenie neželanej situácie. Ide o vaše telo, takže aj rozhodnutie je práve na vás.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: ESCAPELLE®

ESCAPELLE® je liek určený na vnútorné použite. Obsahuje levonorgestrel. Liek nie je viazaný na lekársky predpis. Liek je príležitostnou metódou určenou na núdzové použitie. Nenahrádza pravidelné kontraceptívne metódy. Nechráni pred pohlavne prenosnými ochoreniami. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa lieku a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.