Moderátorka Soňa Skoncová je mamou malého Robka, ktorého opisuje ako zázrak života. Pre wandu však porozprávala o tom, že materstvo nie je vždy ružové, no ženy by sa nemali báť požiadať svoje okolie o pomoc. Prečítajte si rozhovor, z ktorého srší dobrá nálada!

Dá sa podľa teba materská dovolenka nazvať skutočne "dovolenkou"?

Vďaka ľuďom okolo mňa som tušila, že materská dovolenka nie je dovolenkou v pravom slova zmysle. Obdobie, ktoré prežívame je krásne a zároveň náročné. Som si vedomá toho, že mnoho žien netuší, čo ich čaká, a preto mám potrebu na svojom instagramovom účte zdieľať aj neľahkú stránku rodičovstva. Emocionálne výkyvy, ktoré súvisia s hormonálnymi zmenami postretli aj mňa. Rovnováhu som nachádzala na čerstvom vzduchu, na prechádzkach so psíkom, pomáhal mi aj plač alebo som sa z toho vyrozprávala. Postupne to odznelo.

Čo by mali podľa teba urobiť ženy, ktoré sa po pôrode necítia dobre?

Je dôležité vedieť požiadať o pomoc či už partnera, mamu, kamarátku alebo odborníka. Nemusíme zo seba robiť hrdinky, ktoré všetko zvládnu samé. Opakujem, že ani splodiť dieťatko samé nedokážeme. Človek by mal k zmenám v živote pristupovať s odvahou a trpezlivosťou.

Je niečo, čo ťa na materstve prekvapilo?

Po devätnástich rokoch sa z nás stala rodina, sme doma štyria vrátane nášho psíka a život je zrazu intenzívnejší. S príchodom syna Robka je moje srdce naplnené láskou, hlbokou a nezištnou. Som vďačná za zázrak života, ktorý prežívame. 

Aké je Robko dieťatko? 

Každé dieťatko je zázrak a my sme neskutočne vďační, že sa nám tento zázrak stal. Robko je usmievavé, voňavé a pokojné bábätko. Mojím neskromným želaním je objať ho a zotrvať až kým sa nevymaní a neodíde sám. 

Netajíš sa tým, že si mala problémy s dojčením. Čo sa dialo? 

Dojčenie nie je vždy bezproblémové. V nemocnici som dojčila v stoji aj s opuchnutými nohami. Doma ma zaskočila teplota a hrozil mi zápal. Prechádzam laktačnými krízami, počas ktorých moja kreativita nemá hraníc. Snažím sa Robka všemožnými spôsobmi motivovať k prisatiu, aj keď je tok mlieka pomalší. Som vďačná za odhodlanie, silu a trpezlivosť, ktorú som v sebe objavila napriek bolesti, vyčerpaniu, frustrácii, emocionálnym výkyvom a stresujúcim situáciám. Každý deň si s Robkom doprajeme kontakt koža na kožu, dojčím na požiadanie a rada ho nosím v nosiči.