Sexuálne obťažovanie žien na pracovisku podľa štatistík každoročne stúpa. Feministická vzdelávacia a publikačná organizácia ASPEKT zverejnila, že každá tretia žena na Slovensku zažila od svojich pätnástich rokov sexuálne násilie...

Maroš Kramár sa cez prestávku počas nakrúcania Inkognita odviazal tak, že maskérku nechutne štuchal do zadku.
Maroš Kramár sa cez prestávku počas nakrúcania Inkognita odviazal tak, že maskérku nechutne štuchal do zadku.
Zdroj: tv joj

Keď sa povie „sexuálne násilie“, veľa ľudí si pod tým predstaví znásilnenie. Nie je to však pravda. Sexuálne násilie má aj iné podoby, ako napríklad nevhodné dvojzmyselné narážky, pískanie, letmé dotyky kdekoľvek na tele… Asi vás neprekvapíme, ak povieme, že každá druhá žena zažila takýto druh chrapúnskeho správania sa.

Brániť sa voči obťažovaniu je však pre mnohé ženy mimoriadne ťažké. Najmä, ak sa im deje na pracovisku, kde sa veľakrát obávajú toho, že ak sa voči dotyčnému ohradia, prídu o svoju prácu.

Na takéto správanie je však potrebné neustále upozorňovať, a keď žena v danej situácii nie je schopná ohradiť sa (z rôznych dôvodov), je nutné sa jej zastať. Samozrejme, ak ste prítomní a vidíte, že ide o sexuálne obťažovanie.

Ak sa to deje priamo vám, nemali by ste to brať na ľahkú váhu, a ak sa cítite nepríjemne a viete, že situáciu nezvládate, mali by ste konkrétneho človeka nahlásiť na polícii. Ak sa však bojíte, zdôverte sa so svojimi obavami človeku, ktorému dôverujete - priateľom, rodine, partnerovi...