Zuzana Smatanová je známa najmä z hudobnej scény. Vedeli ste však aj o jej ďalšom veľkom talente?

Ako uvádza emma.sk, speváčka a skladateľka Zuzana Smatanová sa už od detstva venovala kresleniu, ku ktorému ju priviedol jej otec. „Otec ako maliar sa potešil, že jablko nespadlo ďaleko od stromu, pretože už v mojich dvoch rokoch rodičia spozorovali, že kreslím výrazne lepšie, ako sa na také malé dieťa hodí. Kreslila som všade, kriedou na chodníky, na tmavé drevo nášho humna a keď som sa dlho neukázala, bolo mame jasné, že som zatvorená vo svojej izbe a kreslím si,“spomína na svoje výtvarné začiatky Zuzka.

Najprv kreslila len pre seba, neskôr sa o obrázky podelila aj na sociálnej sieti, a to spustilo doslova lavínu.
Najprv kreslila len pre seba, neskôr sa o obrázky podelila aj na sociálnej sieti, a to spustilo doslova lavínu.
Zdroj: ROBO HUBAČ

Kresleniu pre ňu bolo len hobby. Počas pandémie sa však koncerty nekonali, a tak sa Zuzka svojej záľube začala venovať viac.„Vtedy som sa vrátila späť k svojmu milovanému svetu kresbičiek a vlastne mi to zachránilo mentálne zdravie. Nešalela som z toho, že nemôžem koncertovať, mala som hlavu plnú fantázie, ktorú som dávala na papier. Najprv som kreslila len pre seba, neskôr som sa o obrázky podelila na sociálnej sieti. Vtedy sa spustila lavína odporúčaní, aby som začala ilustrovať detské knižky, čo ma veľmi tešilo, pretože niekde vnútri som cítila, že by to bola práca, ktorá by ma mimoriadne bavila.“

Viac o svojej novej kariére prezradila vo VIDEOROZHOVORE:

Potom prišiel Peter Nagy s nápadom, že by mohla ilustrovať jeho známe detské pesničky, ktoré vyšli knižne a mali veľký úspech. Zuzka priznala, že nad jedným obrázkom dokáže stráviť celé hodiny je to mimoriadne náročná piplavá práca. Navyše nie tak ohodnotená, ako by si zaslúžila.

Peter Nagy pokrstil detskú knihu, ktorú Zuzka ilustrovala.
Peter Nagy pokrstil detskú knihu, ktorú Zuzka ilustrovala.
Zdroj: Instagram/zuzanasmatanova

Zuzka sa aktuálne opäť viac venuje muzike a chystá pre fanúšikov novinky. „Tieto svoje dva svety neviem prepojiť, preto raz naplno robím hudbu a neskôr zase vo veľkom kreslím. No budúci rok si opäť sadnem za stôl a budem ilustrovať druhú časť knižky Peter Nagy pre deti. A ak sa mám pozrieť ďalekohľadom do budúcnosti, vidím, ako ilustrujem svoju vlastnú knižku,“ vraví nadšene. A ak by sa musela rozhodnúť len pre jedno z tejto dvojice povolaní? „Samozrejme, kreslenie. Aj pri tom raz skončím, lebo doslova cítim, že som sa pre to narodila.“

Viac fotiek Zuzkiných ilustrácií si pozrite v našej FOTOGALÉRII.