Reklama

Homo sapiens sapiens - človek sedavý

Ilustračné foto

Zdroj: Pexels

Reklama

PR článok

Vedeli ste, že až 45 % Bratislavčanov má sedavé zamestnanie? Aký vplyv má nadmerné sedenie na zdravie a tipy, ktoré vám pomôžu udržať sa vo forme.

V súčasnej dobe plnej technológií a vynálezov si často neuvedomujeme následky spôsobu života, ktorý vedieme. Štatistiky hovoria, že v súčasnosti 32 % Slovákov, ktorí pracujú majú sedavé zamestnanie. Dokonca podiel sedavých pracujúcich v Bratislave tvorí až 45 % zamestnancov.
Obyvatelia najobéznejšieho národa, Američania, sú na tom štatisticky takmer dvojnásobne horšie. Podľa prieskumu viac ako 80 % Američanov pracuje v zamestnaní, kde sa nevyžaduje takmer žiadna fyzikcká aktivita.

Skúste sa na chvíľu zamyslieť nad tým, ako vyzerá váš bežný pracovný deň vzhľadom na dynamiku vášho tela. Koľko času trávite sedením - v aute, v práci či vo voľnom čase?
Akákoľvek činnosť, ktorú robíme príliš často a dlho neprospieva nášmu zdraviu. A pri sedení to platí taktiež. Ak máte sedavé zamestnanie alebo ste študentom a trávite veľa času sedením pri počítači, mali by ste zbystriť pozornosť.

8-hodinové sedenie v práci negatívne vplýva na zdravie

Počas home officov zaťažujeme našu chrbticu ešte viac, pretože fyzická aktivita klesá na minimum. Vedeli ste o tom, že už po pol hodine sedenia začína naša chrbtica ochabovať? Svaly a kosti, ktoré nezaťažujeme sa prirodzene stávajú krehkejšími, čo vedie k celkovému oslabeniu chrbtice a tiež k bolesti.
O zdravom sedení ste pravdepodobne už počuli. Možno sa snažíte pri práci striedať polohy, pracujete postojačky alebo sedíte na fitlopte. Je však dôležité vedieť, že státie v kancelárii ani fitlopta namiesto stoličky nemôžu nahradiť cvičenie. Lekári odporúčajú sedavým zamestnancom robiť si prestávky na cvičenie či prechádzku. Do svojho denného plánu môžete zaradiť aj aeróbne cvičenia, strečing či jógu.

Zdroj: Pexels

Ilustračné foto

Pravidelné cvičenie posilňuje a buduje svalstvo, uľavuje od psychickej činnosti, pomáha imunitnému systému a je prevenciou zdravotných ťažkostí, ktoré vznikajú dôsledkom nadmerného sedenia. Spoliehať sa však len na tréning vo fitness centrách nie je práve ideálnym riešením. Ak ste pracovne vyťažený, budete si hľadať čas na cvičenie ťažšie. Obmedzený môžete byť aj pandemickými opatreniami. Efektívnym riešením, ako sa postarať o každodenné cvičenie sú preto domáce trenažéry.
Existuje niekoľko druhov fitness trenažérov od stacionárnych bicyklov, cez cyklotrenažéry, eliptické trenažéry, veslovacie trenažéry až po steppery a vibračné plošiny. V našom článku sa dozviete o výhodách, ktoré vám prinesie cvičenie na stacionárnom bicykli a stepperi.

7 dôvodov, prečo si zadovážiť stacionárny bicykel

  • Cvičenie na stacionárnom bicykli je účinným kardio tréningom. Pomôže vám zlepšiť zdravie srdca a pľúc, prietok krvi aj posilniť svaly.
  • Stacionárny bicykel pomáha udržať aj psychické zdravie, nakoľko predstavuje skvelý spôsob psychohygieny.
  • Kardio tréning na stacionárnom bicykli vám pomôže znížiť aj hladinu stresu.
  • Cvičením na stacionárnom bicykli nezaťažujete kĺby a precvičujete sedacie a lýtkové svaly, ktoré sedením ochabujú.
  • Pravidelný tréning na stacionárnom bicykli má pozitívny vplyv na krvný tlak.
  • Bicyklovanie je aeróbne cvičenie so slabou intenzitou, avšak po 20 minútach tréningu telo začína páliť kalórie.
  • Cvičenie na stacionárnom bicykli je perfektným cvičením na zlepšovanie fyzickej kondície.

Zdroj: Pexels

Ilustračné foto

7 výhod, ktoré prináša cvičenie na stepperi

  • Chôdza je najprirodzenejší pohyb pre naše telo, preto je cvičenie na stepperi zdravé a odporúčané.
  • Na stepperi si posilňujete najmä sedacie svalstvo, avšak pri niektorých pohyboch trénujete aj zadok a lýtka.
  • Cvičenie na stepperi patrí k aeróbnym kardio cvičeniam, ktoré je vhodné aj pre starších ľudí.
  • Stepper je veľmi skladný cvičiaci stroj, ktorý nezaberá veľa miesta a dá sa jednoducho prenášať.
  • Cvičením na stepperi si dokážete okrem formovania postavy a pálenia kalórii aj zlepšiť náladu, pretože sa vám v tele produkujú endorfíny.
  • Stepper je ideálny na domáci tréning, počas ktorého môžete sledovať televíziu, rozprávať sa s rodinou alebo len tak vypnúť hlavu a aktívne relaxovať.
  • Niektoré steppery obsahujú aj rukoväte, takže pri cvičení môžete trénovať aj ruky.

Zdroj: Pexels

Ilustračné foto

PR článok