Reklama

Keto diéta: Jedálniček, ktorý pomáha schudnúť

Reklama

Radi by ste sa dozvedeli viac informácií o tom, čo si môžete dopriať na tanier či do pohára pri keto diéte? Čoho sa vyvarovať, čím si dochutiť jednotlivé jedlá a ako si rozfázovať diétu? Čítajte a chudnite!

Čo je pri keto diéte najdôležitejšie?
Dodržiavať pravidelný jedálniček 4 - 5x denne (jedlo po 3 - 4 hodinách), vypiť aspoň 2 litre tekutín a vyberať si potraviny, ktoré chudnutie nezabrzdia. Taktiež je dôležité vedieť, že chudnutie prostredníctvom keto diéty prebieha zvyčajne v troch fázach. Tieto fázy sa líšia hlavne pomerom predpísaných jedál z proteínovej diéty k jedlám vlastným, čo sa určuje na základe vašej hmotnosti. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že ak je hmotnosť človeka nad 100 kg, počet všetkých jedál za deň by malo byť päť a pri hmotnosti pod 100 kg štyri.

3 fázy diéty
Prvá fáza je najrýchlejšia fáza, pokiaľ ide o redukciu hmotnosti v rámci keto diéty. Začína sa ňou celý proces chudnutia, kedy sa po niekoľkých (zvyčajne dvoch) dňoch v tele naštartuje proces takzvanej ketózy, o ktorom sme písali v našom predchádzajúcom článku. Je to fáza rýchleho chudnutia, ktorá trvá asi 2 týždne. Druhá fáza má hlavne stabilizačnú funkciu. Hoci sa s fázou dva spája aj redukcia hmotnosti a to počas jej prvej polovice, tak hlavnou úlohou fáze dva je pripraviť metabolizmus na prechod k viac komplexnému stravovaniu, čo trvá asi 4 týždne. Tretia fáza, ktorá trvá asi 8 týždňov, sa považuje za prechodnú fázu k normálnym stravovacím návykom. Aj napriek tomu, že ide o poslednú fázu proteínovej diéty, jej úloha je veľmi dôležitá pri pomáhaní organizmu znovu sa naučiť spracovávať obvyklé množstvo sacharidov, ktoré je zastúpené v bežnej strave.

Čo je povolené piť
Čistá voda, ale aj nesladená minerálna voda, voda s citrónom alebo limetkou, slabšia káva bez mlieka, ak to bez neho nejde, vyskúšajte bezlaktózové, slabšie čaje, nesladené ani cukrom ani medom, poprípade bylinné nesladené čaje, nápoje nesýtené alebo maximálne len jemne sýtené bez cukru.

Zakázané nápoje
Sladené nápoje s vysokým obsahom cukru ako napríklad všetky druhy kolových nápojov a malinoviek, čaje sladené ako cukrom, tak aj medom, viedenská káva, káva s cukrom, rôzne druhy džúsov, najmä ovocných. Neodporúča sa tiež konzumácia akýchkoľvek alkoholických nápojov.

Dovolené dochucovadlá pri keto diéte
V rozumnej miere môžete jedlá dochucovať soľou, rôznymi druhmi korenín, bylinkami, sušeným i čerstvým cesnakom, citrónovou šťavou, najviac 2 čajovými lyžičkami kvalitného oleja za deň (olivový, repkový, kokosový), raz za deň môžete použiť čajovú lyžičku octu alebo balzamika, jednu lyžičku horčice, ½ lyžičky sójovej omáčky, 1 bujón, 1 lyžicu semienok (dyňových, sezamových, slnečnicových) alebo lyžičku orieškov natural (lieskové, mandle, vlašské), alebo lyžičku kokosu, horkého kakaa či škorice. Dôležité je nedochucovať jedlá rôznymi dressingami či hotovými zálievkami.

Na akých proteínoch si môžete pochutnať?
Na tanier si môžete dať čerstvé ryby vo všeobecnosti ako napríklad ostriež, úhor, zubáč, pstruh, žralok či treska, jahňacie či baranie stehno, zajačina, kuracina, morčacina, to všetko bez kože, kuracia alebo husacia pečeň, tofu syr či už údený alebo prírodný, diétna šunka, teľacie na prírodno. V druhej fáze fáze diéty môžete si pridať vaječné bielka, kapra alebo šťuku, lososový alebo tuniakový stejk či hovädzinu.

Zakázané jedlá a druhy zeleniny
Pri keto diéte by ste si na tanier v žiadnom prípade nemali naložiť pečivo, zemiaky, ryžu, cestoviny, pizzu, sladkosti, ovocie a niektoré druhy zeleniny ako napríklad kukuricu, hrach, mrkvu, paradajky, papriku, červenú repu, cibuľu alebo kaleráb. Tiež sú nevhodné jedlá ako hranolky, knedlíky, jedlá dochutené majonézou alebo väčším množstvom horčice ako aj zavárané alebo zakonzervované jedlá, ktoré často obsahujú veľké množstvo cukru.

Vhodná zelenina
Pochutiť si môžete na brokolici, cukete, čakanke, červenej šošovici, čínskej kapuste, fazuľových strukoch, hubách, špargli, pokojne si môžete dopriať kel, kaleráb (max. 1 ks/deň), karfiol, baklažán, uhorku, patizón, pór, rukolu, reďkovku, žeruchu, šalát (všetky druhy), sóju (klíčky), špenát, tekvicu, hlávkovú kapustu či zeler. Odporúčaná úprava zeleniny je surová, varená, dusená, pripravená v pare.

Autor: Radomír

Bude sa vám tiež páčiť...

-->

Zadržiavanie vody v tele je ochorenie, ktoré spôsobuje opuchy, najmä v chodidlách, ale aj v rukách, opuchy tváre a okolo dutiny brušnej. Rozšírenie tkaniva, ktoré sa naplní vodou znamená opticky aj naše falošné priberanie na váhe. Viac v článku 7 trikov, ako byť štíhla do rána!