Návod, ako jogovať: Náročnejšia pozícia OPICA (+ VIDEO)
21. 12. 2020, 20:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 21:43)

Zdroj: Shutterstock
Jogové pozície často pripomínajú gymnastické cviky a bežný človek môže mať pocit, že nikdy nebude schopný sa do nich dostať. Dlhodobou praxou, akú si asány v joge vyžadujú, sa k nim vaše telo ale môže dopracovať. Čo takto vyskúšať to s pozíciou opice?
Budujte odhodlanie, naťahujte nohy, prehĺbene dýchajte
Asána patrí medzi náročné, preto nie je vhodné sa do nej za každú cenu tlačiť. Predchádzajú tomu dlhé hodiny vnímavej práce so svojim telom, ktoré vás na pozíciu bezpečne pripravia. Medzi tzv. prípravné asány patria holub, kliešte, palica, hlboký predklon, teda všetky tie, kde naťahujete zadnú stranu stehien, hamstringy.
Vy sami musíte posúdiť, kedy je vaše telo pripravené sa posunúť k ďalšiemu stupňu. Pri prevádzaní pozície Opice/Opičieho kráľa je obzvlášť dôležité byť plne koncentrovaní a dôkladne a vnímavo ju predýchať. Vtedy vám môže priniesť želané benefity. Na duševnej úrovni pomáha budovať odhodlanie, vnútornú silu a vieru v seba samých. Na druhej strane však treba dodržiavať jednu zo zásad jogy byť k sebe láskaví.
„Najvýraznejšou fyzickou črtou pozície je extrémny strečing hamstringov, ako aj slabín. K natiahnutiu dochádza i na prednej strane nohy a v oblasti ohýbačov bedier. Pre efekt asány a tiež pre bezpečie cvičenca je veľmi dôležité naučiť sa ju prevádzať pomaly a postupne,“ radí inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy, Monika Pálová. Pozitívnym zdravotným efektom je stimulácia orgánov v oblasti brucha.
Hanumanasána
Pozícia dostala svoj názov v sanskrite podľa polobožieho náčelníka opičej armády, Hanumana, ktorý údajne jedným jediným krokom prekonal vzdialenosť medzi južnou Indiou a Srí Lankou. V skutočnosti sa jedná o polohu tela v bočnom špagáte. „Do asány sa dostávame postupne a vnímavo voči svojmu telu, ako i jeho momentálnym možnostiam. Vždy máme telo zahriate a rozpohybované. Toto postupné prevedenie Opičieho kráľa môžeme vykonať, napríklad, z pozície Holuba,“ radí a upozorňuje inštruktorka.
Prevedenie: Pravú nohu máme pokrčenú pred sebou, ľavú natiahneme dozadu tak, aby predné stehno smerovalo k zemi. Panvu natočíme za prednou nohou, obe bedrá i ramená nám teda smerujú vpred. Pomaly začneme prednú, pravú nohu vystierať až ju úplne natiahneme pred seba. Opäť upravíme postavenie panvy a dotiahneme ju dole k zemi.
Aby sme sa vedeli v pozícii posúvať ďalej do väčších rozsahov, je potrebné ju dôkladne predýchať. Dýchame preto prehĺbeným dychom a svoj dych smeruje do oblastí, v ktorých máme najväčší pocit tuhosti. Ak je to možné, pomaly pretláčame panvu nižšie. Zotrvajte minimálne 10 dychov, pokojne i oveľa viac. Preveďte aj na druhú stranu.
ÁNO
· maximálne natiahnutie a vystretie nôh
· zadné stehno prednej nohy a predné stehno zadnej nohy smerujú k zemi
· panva, bedrá, ramená natočené vpred
· napriamenie trupu
· aktívny stred tela
· dôkladné predýchanie a precítenie pozície
· postupné zväčšovanie rozsahu v pozícii
· vnímanie aktuálnych možností vlastného tela
· plná koncentrácia na pozíciu
NIE
· vytáčanie trupu do strany
· smerovanie zadného stehna prednej nohy a predného stehna zadnej nohy do strany
· prehýbanie sa v drieku/ohýbanie chrbta
· absencia aktivity stredu tela
· plytké/stresové dýchanie v pozícii
· snaha o prevedenie plného variantu pozície napriek bolesti a veľkému diskomfortu v tele
· ignorovanie vlastných možností a prevádzanie pozície egom
· rozptýlená myseľ
· snaha o výkon