Niektoré pozície v joge môžu vyzerať zložito, pri ich prevádzaní však budete sami zo seba veľmi ľahko prekvapení. Dnešná ásana Maričiho môže byť pre vás jednou z nich. Poďte sa zapliesť a natiahnuť.

joga
Zdroj: Pexels

Upokojte myseľ, premasírujte orgány, natiahnite nielen chrbát

Ak trpíte pocitom skrátenia na zadnej strane nôh alebo pravidelne praktizujete beh, pozíciu by ste nemali vynechávať. Vystupuje tiež pod názvom Veľký mudrc, Svätec Marichi alebo Ásana venovaná veľkému mudrcovi/svätcovi. V akejkoľvek podobe sa s ňou stretnete, jej účinky sú geniálne.

„Po fyzickej stránke patrí pozícia medzi strečové. Najväčší efekt pocítite na zadnej strane vystretej nohy, kde sa naťahujú najmä hamstringy, sedacie svaly, okolie bokov. Strečing tiež prebieha na celej ploche chrbta, aj v oblasti ramien. Odstraňuje aj napätie z oblasti krku,“ menuje najvýraznejšie účinky Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy.

Po duševnej stránke je pozícia výrazne upokojujúca. Zároveň vám pomôže ponoriť sa do svojho vnútra, dôkladne precítiť vlastné myšlienky a pocity a pustiť ich. Ak máte lenivé trávenie, určite ju pravidelne praktizujte, stimuluje toto ústrojenstvo. Vďaka jemnému tlaku do brušnej dutiny pôsobí blahodarne na pečeň a obličky.