Jogová prax je geniálna. Keď už sa domnievate, že ovládate všetko a žiadna pozícia vás nemôže zaskočiť, spoznáte ich nadstavbové variáce. A vtedy prichádza na rad aj delfín so zdvihnutou nohou.

joga
Zdroj: Pexels

Upokojte a energizujte sa zároveň

Ásana delfína s jednou nohou hore v sebe skrýva vlastnosti hneď niekoľkých rozdielnych pozícií. Stretáva sa v nej inverzia, hlboký predklon, napriamenie i ponorenie do seba, strečing aj sila. Tieto jej kontroverzné vlastnosti vedú k tomu, že dokáže upokojiť a súčasne rozprúdiť novú energiu. „Pozícia delfína so zdvihnutou nohou je výbornou ásanou na zapojenie svalov jadra tela, pretože v nej simultánne pracuje hneď niekoľko svalových skupín. Veľmi efektívne posilňuje aj ramená, chrbát, hrudník a tiež partie medzi hrudnou kosťou a pásom. Zdvihnutím jednej nohy sa krásne zaktivuje zadná strana tela a na udržanie pozície musia všetky svaly spolupracovať,“ opisuje účinky ásany inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy, Monika Pálová.

Zadná strana položenej nohy strečuje, oblasť krku sa uvoľňuje. Nervový systém sa stimuluje a nasmerovanie dole hlavou zintenzívňuje prietok krvi v mozgu, čo sa pričiňuje k zvýšeniu koncentrácie a pozornosti. Prekrvuje sa i epifýza, čo vedie k zlepšeniu kvality spánku, odstráneniu kŕčov, bolestí hlavy, zníženiu úzkosti i napätia. Ak chcete zmierniť stres a odstrániť smútok, pri delfínovi v akejkoľvek variácii ste určite na správnej adrese. Pozícia delfína je svojimi vlastnosťami vynikajúcou prípravou na ásany, ktoré vyžadujú silu a rovnováhu paží.