Ak túžite počas jogy relaxovať, ale taktiež dosiahnuť roztvorenie prednej strany tela, určite praktizujte ásanu Hviezdy v sede. Je efektívna, pohodlná, ľahko modifikovateľná.

joga
Zdroj: Shutterstock

Utíšte si myseľ, navoďte si radosť

Ak váš čas väčšinou pozostáva zo sedenia alebo naopak športujete až príliš, ale strečingu sa veľmi nevenujete, pozícia Hviezdy v sede alebo Motýľa v záklone je pre vás, ako stvorená. „Ásana sa zameriava z veľkej časti na strečing ohýbačov bedier, tzv. roztváranie bokov. Ak v nej zotrváte niekoľko prehĺbených dychov, pocítite účinné natiahnutie na vnútornej strane stehien, v oblasti triesel, ako i prednej strane trupu. Roztvorí sa hrudník, uvoľní predná strana ramien, natiahne brušný lis,“ opisuje pozíciu Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy.

Pozícia je zároveň silno relaxačná, upokojujúca, uvoľňujúca. Stimulovaním srdečnej čakry v záklone sa dostaví pocit radosti, lásky k svetu, ako takému, budete cítiť zvláštny pokoj a stav vyrovnanosti. V pozícii sa odbúrava stres, liečia ľahké depresie, upokojuje nervový systém, odstraňuje nespavosť. I keď sa radí medzi upokojujúce ásany, zároveň v nej tiež pocítite príval novej energie. Po zdravotnej stránke sa aktivujú vaječníky, prostata, obličky, močový mechúr. Pomáha pri syndróme dráždivého čreva, neplodnosti, menopauze, ťažkostiach s trávením.