Pozície, ktoré sa odohrávajú v ľahu, väčšine praktizujúcich vždy ulahodia. Ich výhodou je, že v porovnaní s ásanami v stoji, či sede poskytujú väčšiu mieru pohodlia a to aj, keď je telo tuhé. Ležiaca hlavy kravy je rozhodne jednou z tých komfortnejších ásan.

Návod, ako jogovať: Pozícia ŽABA s veľmi priaznivou ásanou na otvorenie bedier (+ VIDEO)
Zdroj: Shutterstock

Ľahkosť v hlave, voľnosť v bedrách

Pozícia Ležiacej hlavy kravy je veľmi uvoľňujúca, najmä pre chrbát. Predstavuje veľkú úľavu, pre tých, ktorí mávajú bolesti krížov a najspodnejšej časti chrbta. Tak, ako dokáže ulahodiť chrbtu, rovnako účinkuje i na hlavu. Pookreje teda i psychika.

„Nohy sú pohodlne prepletené, čo má efektívny vplyv na zvyšovanie rozsahu pohybu v oblasti bedier. Zároveň sa strečujú svaly zadku, ako i zadná strana stehien. Mieru prepletenia nôh si samozrejme reguluje praktizujúci sám podľa vlastných fyzických schopností v danom momente,“  vysvetľuje Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy.

Veľmi blahodarne pôsobí pozícia aj pre tých, ktorí trpia zápalom sedacieho nervu. Jemným tlakom do dutiny brušnej sa stimulujú brušné orgány. Povzbudzuje činnosť obličiek, čiže je vhodná pre diabetikov. Ozdravná je aj pre srdce, lebo spriechodňuje perikardu, membránu, ktorá ho obklopuje. Časté a pravidelné praktizovanie ásany zmenšuje mieru stresu aj pocitov napätia.