Reklama

Návod, ako jogovať: Pozícia POLOVIČNÁ PYRAMÍDA (+ VIDEO)

joga

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Pokiaľ ste sa v jogovej praxi stretli s pozíciou, ktorá bola pre vás nezvládnuteľná, môžete ju skúsiť ľahšie. Genialita jogových ásan spočíva totiž v tom, že vždy majú svoj menej náročný variant. Býva ich hneď niekoľko. Dnes sa budeme venovať ľahšej, nižšej verzii pyramídy.

Upokojte, vystrečujte, otvorte

Plné prevedenie pyramídy vyžaduje veľkú mieru stability, rovnováhy, flexibility. Ak pre vás komfortná zatiaľ nie je, vyskúšajte jej jednoduchší spôsob. Postupne vás naučí správnej technike, nastaveniu tela, precíteniu účinkov, čím vaše telo pomaly pripraví na úplný variant. Nemajte strach, že efekt bude nedostačujúci. Tak to nie je. Každý máme limity svojho tela niekde inde a to, čo niekto dosiahne v pokročilej, vy môžete v začiatočníckej ásane.

„Pozícia polovičnej pyramídy je nízkou, jednoduchšou verziou plného prevedenia. Tým, že jedna noha je položená na kolene, nemusíte svoju snahu natoľko upriamovať na udržanie rovnováhy a pevné ukotvenie, ale môžete sa v plnej miere sústrediť na precítenie streču. Ten sa deje na zadnej strane prednej nohy, od päty až po sedacie svaly. Naťahuje sa tiež chrbát, výraznejšie v spodnej časti a zadná strana ramien. Celkovo dochádza k uvoľneniu a upokojeniu,“ naznačuje fyzické benefity Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy. V ásane sa doslova schovávate do seba, čo vedie k ustáleniu emócii, ako i pocitov nepohody, napätia, stresu. Dochádza tak k očiste od nánosov negatívnej energie a po prevedení pozície budete, ako znovuzrodení. Po zdravotnej stránke je podporená práca obličiek, ako aj vylučovacej sústavy, vyprázdňovania, funkcie hrubého čreva.

Ardha Parsvottanásana

Pozícia je vhodná aj pre úplných začiatočníkov. Môžeme ju považovať za prípravnú ásanu na vysoký variant pyramídy.

Prevedenie: Z kľaku vykročíme pravou nohou vpred, vystrieme ju a ruky položíme pozdĺž nej. Bedro ľavej nohy je umiestnené nad ľavým kolenom. S nádychom sa povytiahneme z pása za temenom hlavy a s výdychom sa začneme trupom pomaly priťahovať k nohe. Začíname najprv ťahať brucho, potom hrudník a nakoniec dotiahneme bradu ku kľúčnym kostiam a nos smerom ku kolenu. Ramená sú uvoľnené, odtiahnuté od uší. Môžeme skúsiť ešte pravý bok potiahnuť viac dozadu, trup sa dostane bližšie k nohe a natiahnutie tak bude o niečo intenzívnejšie. V pozícii pokojne a prehĺbene dýchame, aby prípadné stuhnutie pomaličky povoľovalo. Zostaňte tam minimálne 8 dychov, pokojne i viac. Nezabudnite previesť aj na druhú stranu.

ÁNO

· stabilné umiestnenie na oboch dolných končatinách
· zadok opornej nohy nad kolenom
· predná noha vystretá podľa individuálneho komfortu
· rovnomerné pritiahnutie celou dĺžkou trupu k nohe
· hlava v predĺžení chrbtice
· neustále ťahanie predného boku vzad
· natáčanie panvy vpred
· prehĺbený dych

NIE

· nestabilita na dolných končatinách
· zadok opornej nohy mimo línie kolena
· ťahanie iba hlavy k prednej nohe
· hlava v záklone
· zdvíhanie ramien k ušiam
· guľatenie chrbta
· silové priťahovanie k nohe bez vnímania vlastných limitov
· uzamknutie kolenného kĺbu prednej nohy jeho prepnutím
· plytký dych