Návod, ako jogovať: Pozícia POLOVIČNÁ ŽABA (+ VIDEO)
10. 12. 2020, 20:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 21:22)

Zdroj: Shutterstcok
Joga krásne naťahuje a predlžuje telo a to potrebuje skutočne každý. Nielen aktívni športovci musia strečovať, veď svaly používame i v bežnom živote. Tie, ktoré naťahujeme pri pozícii Polovičnej žaby zapájame, napríklad, i pri chôdzi, či obyčajnom sede za počítačom.
Roztvorte si srdiečko, natiahnite prednú stranu tela
Ásana polovičnej žaby patrí medzi nie veľmi náročné jogové pozície. Zaťažuje telo asymetricky a jej účinky sú ochladzujúce. „Nezastupiteľné miesto má vo svojom poslaní otvoriť boky. Jej veľkou výhodou je, že sa prevádza v ľahu, čo ju robí ľahšie zvládnuteľnou. Strečuje celú jednu polovicu tela na prednej strane. Pracuje najmä na flexibilite predného stehenného svalu, ohýbača bedra, ako i bočnej strany brucha. Napína a posilňuje ich zároveň, vďaka čomu sa stávajú odolnejšími. Tento fakt je veľmi prospešný pre bedro, keďže sú to svalové skupiny, ktoré ho obklopujú a dodávajú mu silu,“ opisuje len časť z pozitívnych efektov ásany Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy.
Natiahnuté budú aj členok, hrudník, prsné svaly, predná strana ramena, krk. Na druhej strane, svaly zadnej strany tela krásne posilňuje. Aktivované sú najmä biceps a triceps, spodná časť chrbta, sedacie svalstvo, zadná strana stehna. Tým sa stáva komplexnou pozíciou, ktorá pokrýva svalstvo celého tela. Jej výhody však zďaleka nekončia. Po zdravotnej stránke jemným tlakom na brucho efektívne masíruje príslušné orgány. Stimulované sú nadobličkové žľazy, ktoré majú okrem iného na starosti správnu funkciu hormónov. Ich rovnováha je pre telo preto veľmi dôležitá. Na energetickej úrovni sa ásana dotýka troch čakier – srdcovej, hrdelnej, solar plexus. Roztvára srdce a zvyšuje kapacitu pľúc. Telo jedinečne energetizuje a myseľ robí radostnejšou.
Ardha Bhekásana
Ásana je pomerne jednoduchá a dá sa v nej ľahko ukontrolovať vlastnému telu znesiteľný rozsah naťahovania. Môže pripomínať polovičný luk, jej prevedenie ale nie je identické.
Prevedenie: Položte sa do ľahu na brucho a oprite sa o ľavý lakeť. Pokrčte pravú nohu a pravou rukou si ju chyťte za špičku. S nádychom zatlačte špičkou do dlane, s výdychom tlak uvoľnite a začnite pomaly a vnímavo ťahať pätu k zadku. S nádychom sa opäť zastabilizujte a ak vám vaše telo dovolí s výdychom potiahnite pätu z vonkajšej strany sedacieho svalstva smerom k boku. Hrudník majte po celý čas podvihnutý, otvorený a oba boky udržte na zemi. Trup sa pri prevádzaní pozície nevykrúca do strán. Zotrvajte v ásane aspoň 8 dychov, pokojne i 15 až 20. Následne zopakujte na druhú stranu tela.
ÁNO
· uvoľnené ramená
· hlava v predĺžení chrbtice
· vedomé roztváranie prednej strany trupu, najmä hrudníka a ramena
· oba boky na zemi
· pozorné vnímanie limitov vlastného tela
· päta smerujúca k zadku/boku
· prehĺbený dych
· plná koncentrácia na pozíciu a vnímanie vlastných limitov
NIE
· vyťahovanie ramien k ušiam
· hlava v prílišnom záklone/predklone
· ťahanie/padanie trupu vpred, čo bráni roztvoreniu prednej strany tela
· tlačenie priehlavkom/špičkou do dlane
· kolená odtiahnuté naširoko do strán, nohy od seba
· vytáčanie trupu do strany
· zdvíhanie boku naťahovanej strany od zeme
· ignorovanie limitov vlastného tela a prevádzanie príliš náročného variantu cez bolesť
· plytký dych
· absencia plnej koncentrácie na pozíciu
